Περιγραφή προσώπου
Παραγωγή γραπτού λόγου, Β΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 2 του Τ.Ε. της 12ης ενότητας "Ποπό! Κόσμος που περνά!"" της Γλώσσας Β΄ δημοτικού. Στόχος να παράγουν τα παιδιά περιγραφικό κείμενο με τη χρήση επιθέτων, της λέξης "που" και τουλάχιστον μίας παρομοίωσης. Επιμέρους στόχοι: εμπέδωση παραγράφων, λεζάντα και αυτοαξιολόγηση.

Στο προσυγγραφικό διδάχτηκε το κείμενο "Η τελευταία επίσκεψη του Αϊ-Βασίλη" και περιγράψαμε τον Άγιο. Συζητήσαμε και εντοπίσαμε τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων στα οποία θα πρέπει να αναφερόμαστε όταν γράφουμε μία περιγραφή. Τονίσαμε τα ρήματα που θα πρέπει να χρησιμοποιούμε και τα επίθετα φυσικά.

Ύστερα κάθε παιδί διάλεξε το πρόσωπο που θα περιέγραφε. Συμφωνήσαμε ότι το κείμενό τους θα έχει ΑΡΧΗ, ΜΕΣΗ και ΤΕΛΟΣ. Δηλ. τρεις παραγράφους.

Όταν τα παιδιά ετοιμάστηκαν ακολούθησε το συγγραφικό στάδιο. Όλα τα παιδάκια προσπάθησαν να ακολουθήσουν τις οδηγίες με μεγάλη επιμέλεια.

Σύνδεσμος ΕΔΩ.

Στο μετασυγγραφικό στάδιο αξιολόγησαν το γραπτό τους διαβάζοντάς το προσεχτικά. Κάθε παιδί που τελείωνε σήκωνε το χέρι του και διάβαζε το κείμενό του. Εγώ πήγαινα κοντά του και αν έλειπε κάποιο επίθετο από το γραπτό του, έβαζα ένα σταυρό κι εκεί το παιδί συμπλήρωνε. Διόρθωνα επίσης τα πολύ σοβαρά, καταληκτικά κυρίως λάθη.

Ολοκληρώνοντας ο κάθε μαθητής ζωγράφιζε το πρόσωπο που περιέγραψε βάζοντας λεζάντα στην περιγραφή του.

Για το σπίτι έδωσα την παρακάτω άσκηση:

Κατεβάστε τα αρχεία από ΕΔΩ.

Διάρκεια διδασκαλίας 2 διδακτικές ώρες. Σχολικό έτος 2021-2022.

Δείτε την περιγραφή παιχνιδιού για τη Γ΄ τάξη ΕΔΩ.

Δείτε την περιγραφή παιχνιδιού για τη Δ΄ τάξη ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2021-2022,

Τελευταία ενημέρωση 27/04/2024