ψηφιοποίηση

Πρωταρχικοί στόχοι του προγράμματος «Μικρασιατικές Νότες. Πνευματική δημιουργία και πολιτιστική ζωή»  είναι:

1. Η ψηφιοποίση των αρχαιολογικών χώρων Περγάμου και Εφέσου.

2. Η δημιουργία τριών ντοκιμαντέρ αναφερόμενων  στα Μικρασιατικά κέντρα της Περγάμου, της Εφέσου και της Σμύρνης.

Για την επίτευξη αυτών των σκοπών δημιουργήθηκε τμήμα «Υπολογιστών»  στο οποίο συμμετέχουν 7 μαθητές με υπεύθυνους τον κ. Νικολό Δημήτρη και Κυριακουλόπουλο Ευάγγελο. Το τμήμα λειτουργεί κάθε Πέμπτη εντός του σχολικού χώρου και έχει ολοκληρώσει  σε πρώτη φάση την ψηφιοποίηση της ακρόπολης της  Περγάμου. Επίσης έχει ολοκληρωθεί η ηχογράφηση που επενδύει το ντοκιμαντέρ για την Πέργαμο και εκκρεμμεί το φωτογραφικό υλικό.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *