Περιβαλλοντικό πρόγραμμα-βιοποικιλότητα

Στο πρόγραμμα της ευέλικτης ζώνης οι μαθητές θα ασχοληθούν με ένα διαθεματικό πρόγραμμα με θέμα τη βιοποικιλότητα.Τα εμπλεκόμενα μαθήματα είναι κυρίως η Μελέτη περιβάλλοντος, η Γλώσσα και η Αισθητική αγωγή

bio6g bio5e bio4d bio4a1 bio3c bio2b

Γλωσσική ενότητα-η ελιά

Η έβδομη ενότητα του γλωσσικού μαθήματος έχει ως κύριο θέμα την ελιά και παρουσιάζει μύθους από την αρχαιότητα που καταδεικνύουν την αξία της ελιάς .

Τα γραμματικά φαινόμενα της ενότητας αφορούν στα πάθη των φωνηέντων και στις αυτοπαθείς αντωνυμίες.

ασκήσεις 7ης ενότητας

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Οι μαθητές της Δ τάξης συμμετείχαν στην χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας τραγουδώντας παραδοσιακά κάλαντα και χριστουγεννιάτικα τραγούδια .Με τη συνοδεία της μουσικού οι μαθητές μας συνέβαλαν στη δημιουργία χαρούμενης  γιορτινής ατμόσφαιρας.Τραγούδησαν  και ξενόγλωσσα τραγούδια όπως το mamacita donde esta santa claus.

claus