Μαθηματικά θεατρικά δρώμενα Ντίνου Κορδώση

Ο αγαπητός συνάδελφος κ. Ντίνος Κορδώσης έχει γράψει μια καταπληκτική συλλογή με Μαθηματικά θεατρικά δρώμενα τα οποία έχουν ανεβάσει μαθητές μας . Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τους μαθητές που συμμετείχαν αλλά και για όσους τα παρακολούθησαν.

Ας χαρούμε την Άνοιξη!

Αυτή την Άνοιξη τη νιώθεις;
Τον ουρανό, τα λουλούδια, τα πουλιά, το φως που μας λούζει τα πρόσεξες;
Τις μέρες της μόνο μετράς κι όχι την ομορφιά του κύκλου της διαδρομής;

Προβολή ταινίας

Την Πέμπτη, 22/3/17 το σχολείο μας (42ο Γυμνάσιο Αθήνας) παρακολούθησε την ταινία με τίτλο «Τα κροκοδειλάκια» στον κινηματογράφο «Αλκυονίς». Η ταινία ήταν εξαιρετική! Άρεσε πάρα πολύ σε μαθητές και καθηγητές και έδωσε αφορμή για συζήτηση στην τάξη. Θίγει θέματα ρατσισμού, σχέσεων μεταξύ εφήβων, σχέσεων μεταξύ εφήβων και γονέων τους  και υμνεί τη δύναμη της φιλίας και της ανθρωπιάς.

Ας σημειωθεί ότι ο κινηματογράφος «Αλκυονίς» κάνει δωρεάν προβολές για τους μαθητές των σχολείων της περιοχής.