A' Βάσεις Δεδομένων

||Α'|-| Β|-| Γ'|-| Δ'|-| Ε'|-| ΣΤ'|-| Ζ'|-| Η'|-| Θ'|-| Ι'|-| ΙΑ'|-| ΙB'|-| ΙΓ'|-|

Ορισμός

Βάση δεδομένων (Data Base) ονομάζεται ένα αρχείο, στό οποίο τά στοιχεία είναι ομοειδή καί βρίσκονται σέ οργανωμένη μορφή. Η οργάνωση αυτή μάς δίδει τήν δυνατότητα νά επεξεργαζόμαστε καί νά αναζητούμε πιό γρήγορα καί πιό εύκολα τά στοιχεία πού μάς ενδιαφέρουν.

Τήν Βάση Δεδομένων μπορούμε νά τήν παραστήσουμε ως έναν πίνακα (table), χωρισμένο μέ οριζόντιες καί κάθετες γραμμές. Ο πίνακας αποτελείται από εγγραφές (records) καί κάθε εγγραφή αποτελείται από πεδία (fields). Η οριζόντια γραμμή τού πίνακα (row) αντιστοιχεί σέ μία εγγραφή καί η στήλη (column) τού πίνακα αντιστοιχεί σέ ένα πεδίο.

Παραδείγματα Βάσεων Δεδομένων υπάρχουν σέ όλες τίς εφαρμογές πού αφορούν οργάνωση καί συλλογή πληροφοριών μέ τήν βοήθεια τού υπολογιστή, όπως π.χ. τά στοιχεία τών μαθητών ενός σχολείου, τών πελατών μίας τράπεζας, τών δημοτών ενός δήμου, τών συνδρομητών τού ΟΤΕ, τών προϊόντων ενός καταστήματος, τών προμηθευτών μίας επιχείρησης κλπ.

Πεδίο κλειδί (field key) είναι τό πεδίο εκείνο πού είναι μοναδικό γιά τήν κάθε εγγραφή, όπως ο αριθμός λογαριασμού στήν τράπεζα, ο αριθμός ταυτότητος, ο αριθμός φορολογικού μητρώου (ΑΦΜ), ο αριθμός ασφάλισης υγείας (ΑΜΚΑ), ο αριθμός μητρώου (κωδικός) μαθητή τού σχολείου μας κλπ.

Τά προγράμματα μέ τά οποία διαχειριζόμαστε Βάσεις Δεδομένων ονομάζονται Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων καί τό πιό διαδεδομένο είναι τό πρόγραμμα Microsoft Access, πού ανήκει στήν ομάδα Μicrosoft Office (Word, Power Point, Excel, Access), πού σήμερα είναι τό σημαντικότερο πακέτο εφαρμογών γιά τόν επαγγελματικό τομέα.

----------------------------------------------------- ΑΡΧΙΚΗ -------------------------------------------------------------------------------------