Πίνακας - Array

||print|-| metavl|-| input|-| if|-| for|-| do|-| and|- function|-| array|-| function| ΙΑ'|-| ΙB'|-| ΙΓ'|-| ΙΔ'|-|

Πίνακας είναι μία μεταβλητή μέ πολλαπλές θέσεις, στίς οποίες αποθηκεύονται δεδομένα ιδίου τύπου. Ο πίνακας δηλώνεται στήν αρχή τού προγράμματος. π.χ.
Dim a(100) as integer, γιά καταχώρηση ακεραίων
Dim onoma(10) as string, γιά καταχώρηση αλφαριθμητικών (λέξεων)

α) Στό παρακάτω πρόγραμμα εισάγονται 5 ακέραιοι σέ ένα πίνακα 10 θέσεων, στή συνέχεια καθαρίζει η οθόνη καί εκτυπώνονται οι ίδιοι ακέραιοι.

β) Στό παρακάτω πρόγραμμα εισάγονται 5 ονόματα μαθητών σέ ένα πίνακα 10 θέσεων μαζί μέ τούς αντίστοιχους βαθμούς τους, οι οποίοι εισάγονται σέ δεύτερο πίνακα. Τό πρόγραμμα τυπώνει τόν μαθητή μέ τόν μεγαλύτερο βαθμό.

γ) Στό παρακάτω πρόγραμμα εισάγονται 5 ακέραιοι αριθμοί σέ ένα πίνακα 10 θέσεων. Τό πρόγραμμα υπολογίζει καί εκτυπώνει τό άθροισμά τους.

ΑΣΚΗΣΕΙΣ

Α) Νά συντάξετε πρόγραμμα, στό οποίο εισάγονται 5 αριθμοί καί τό πρόγραμμα υπολογίζει τόν μέσο όρο τους

Β) Νά περιγράψετε τήν λειτουργία τού παρακάτω προγράμματος.

----------------------------------------------------- ΑΡΧΙΚΗ -------------------------------------------------------------------------------------