Εντολή Επιλογής if

||print|-| metavl|-| input|-| if|-| for|-| do|-| and|- function|-| array|-| function| ΙΑ'|-| ΙB'|-| ΙΓ'|-| ΙΔ'|-|

Λογική Πρόταση ονομάζεται η πρόταση πού μπορεί νά λάβει μόνο δύο τιμές. Αληθής ή Ψευδής. Στόν προγραμματισμό χρησιμοποιούμε τά σύμβολα μεγαλύτερο (>) ή μικρότερο (<) γιά νά δημιουργήσουμε μία λογική πρόταση. Όταν η λογική πρόταση στήν εντολή if είναι αληθής, τότε εκτελείται η πρώτη ομάδα εντολών καί αγνοείται η δεύτερη ομάδα. Όταν είναι ψευδής, τότε αγνοείται η πρώτη ομάδα εντολών καί εκτελείται η δεύτερη ομάδα.

α) Στό παρακάτω πρόγραμμα εισάγεται ένας αριθμός διάφορος τού μηδενός. Τό πρόγραμμα μέ τήν εντολή if διερευνά τό πρόσημό του.

β) Στό παρακάτω πρόγραμμα εισάγονται δύο άνισοι αριθμοί. Τό πρόγραμμα μέ τήν εντολή if διερευνά τόν μεγαλύτερο από αυτούς.

γ) Στό παρακάτω πρόγραμμα εισάγεται ο βαθμός ενός μαθητού. Τό πρόγραμμα διερευνά εάν ο μαθητής προβιβάστηκε ή όχι.

δ) Στό παρακάτω πρόγραμμα εισάγεται τό ετήσιο φοροληγητέο εισόδημα. Εάν τό εισόδημα υπερβαίνει τίς 6000 euro, τότε ο φόρος είναι 10%. Εάν όχι τότε ο φόρος είναι 0.

ΑΣΚΗΣΕΙΣ

Α) Τί θά εκτυπώσει τό παρακάτω πρόγραμμα; Νά αναλύσετε μία πρός μία τίς εντολές στό τετράδιό σας καί νά δώσετε ένα μαθηματικό συμπέρασμα.

input num
if num<0 then

____ num = -num
____ print num
else

____ print num
end if

B) Πώς λειτουργεί τό παρακάτω πρόγραμμα; Νά αναλύσετε μία πρός μία τίς εντολές στό τετράδιό σας καί νά δώσετε ένα συμπέρασμα.

----------------------------------------------------- ΑΡΧΙΚΗ -------------------------------------------------------------------------------------