ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΔΡΑΜΑΣ

ΑΣΤΡΟΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Αφιέρωμα της ΕΡΤ 3 στο "ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΚΟ ΗΛΙΑΚΩΝ ΡΟΛΟΓΙΩΝ"

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ

Κυριακή 17 Ιουνίου. (Σελήνη 4 ημερών, ώρα έναρξης 21:00 ).

Τετάρτη 18 Ιουλίου (Σελήνη 5 ημερών, ώρα έναρξης 19:00).

Παρασκευή 27 Ιουλίου (Πανσέληνος, παρατήρηση ολικής σεληνιακής έκλειψης, ώρα έναρξης 19:00 ).

Κυριακή 12 Αυγούστου (Σελήνη 1 ημέρας, παρατήρηση μεγίστου βροχής διαττόντων των Περσείδων, ώρα έναρξης 19:00)

Παρασκευή 31 Αυγούστου (Σελήνη 20 ημερών, ώρα έναρξης 19:00).

Οι παρατηρήσεις γίνονται στο χώρο του Γυμνασίου Νικηφόρου,  η πρώτη έχει ώρα έναρξης 21:00, οι υπόλοιπες ξεκινάνε γύρω στις 19:00 με Ηλιακή παρατήρηση. Μετά τη δύση του Ήλιου και μέχρι να σκοτεινιάσει γίνεται ξενάγηση στο χώρο του υπαίθριου εργαστηρίου Φυσικής και κατόπιν νυχτερινή παρατήρηση.

Αν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι καλές ενδέχεται να μην πραγματοποιηθούν οι παρατηρήσεις, Σε μια τέτοια περίπτωση για επιβεβαίωση μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας πριν να ξεκινήσετε στο τηλέφωνο 6944305431 (Μιχάλης Δογραματζίδης)

Επειδή οι νύχτες στο Νικηφόρο είναι αρκετά δροσερές, θα είναι χρήσιμο οι παρατηρητές να έχουν μαζί τους και τον κατάλληλο ρουχισμό.

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΑΣ

Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ

Ο Σύλλογος μας και ομάδα μαθητών του Γυμνασίου με Λ.Τ. Νικηφόρου επισκέφτηκαν το Ευρωπαϊκού Κοινοβούλιο κατόπιν πρόσκλησής τους από τον Ευρωβουλευτή και επίτιμο δημότη Δράμας, τον καθηγητή Αστροφυσικής κ. Γιώργο Γραμματικάκη. Περισσότερα

Last modified: 05/20/17.