ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΔΡΑΜΑΣ

ΑΣΤΡΟΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Αφιέρωμα της ΕΡΤ 3 στο "ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΚΟ ΗΛΙΑΚΩΝ ΡΟΛΟΓΙΩΝ"

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2019

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ

Δευτέρα 8 Ιουλίου (Σελήνη 6 ημερών, ώρα έναρξης 19:00).

Παρασκευή 26 Ιουλίου (Σελήνη 24 ημερών, ώρα έναρξης 19:00 ).

Παρασκευή 9 Αυγούστου (Σελήνη 8 ημερών, 2 ημέρες πριν το  μέγιστο της βροχής διαττόντων των Περσείδων, ώρα έναρξης 19:00)

Σάββατο 31 Αυγούστου (Σελήνη 1 ημέρας, ώρα έναρξης 19:00).

Οι παρατηρήσεις γίνονται στο χώρο του Γυμνασίου Νικηφόρου,  ξεκινάνε γύρω στις 19:00 με Ηλιακή παρατήρηση. Μετά τη δύση του Ήλιου και μέχρι να σκοτεινιάσει γίνεται ξενάγηση στο χώρο του υπαίθριου εργαστηρίου Φυσικής και κατόπιν νυχτερινή παρατήρηση.

Αν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι καλές ενδέχεται να μην πραγματοποιηθούν οι παρατηρήσεις. Σε μια τέτοια περίπτωση για επιβεβαίωση μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας πριν να ξεκινήσετε στο τηλέφωνο 6944305431 (Μιχάλης Δογραματζίδης)

Επειδή οι νύχτες στο Νικηφόρο είναι αρκετά δροσερές, θα είναι χρήσιμο οι παρατηρητές να έχουν μαζί τους και τον κατάλληλο ρουχισμό.

Κάποια στιγμή προς το τέλος του καλοκαιριού θα πραγματοποιήσουμε παρατήρηση με το καινούριο τηλεσκόπιο που θα αγοράσουμε και θα είναι μόνιμα εγκατεστημένο στο θόλο που μας δώρισε ο Σύλλογος "Πάνος & Χρυσηίδα-Βοήθεια στα παιδιά". Αν θέλετε να δείτε τοvideo  από την τοποθέτηση του θόλου μπορείτε να επισκεφτείτε τη διεύθυνση:

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΑΣ

Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ

Ο Σύλλογος μας και ομάδα μαθητών του Γυμνασίου με Λ.Τ. Νικηφόρου επισκέφτηκαν το Ευρωπαϊκού Κοινοβούλιο κατόπιν πρόσκλησής τους από τον Ευρωβουλευτή και επίτιμο δημότη Δράμας, τον καθηγητή Αστροφυσικής κ. Γιώργο Γραμματικάκη. Περισσότερα

Last modified: 04/14/19.