ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΔΡΑΜΑΣ

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΑΣ

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ

Παρασκευή 23 Ιουνίου. (Μια παρατήρηση διαφορετική από τις συνηθισμένες καθώς συνδυάζεται με σουβλάκια, μπύρες, και πολύ μουσική από τους Frequency Blenders, μαθητές του σχολείου μας που κάνουν την αποχαιρετιστήρια εκδήλωση τους).

Σάββατο 1 Ιουλίου (Σελήνη στο πρώτο τέταρτο).

Τετάρτη 26 Ιουλίου (Σελήνη 4 ημερών).

Σάββατο 12 Αυγούστου (Σελήνη 21 ημερών, παρατήρηση μεγίστου βροχής διαττόντων των Περσείδων)

Κυριακή 27 Αυγούστου (Σελήνη 6 ημερών).

Οι παρατηρήσεις γίνονται στο χώρο του Γυμνασίου Νικηφόρου, ξεκινάνε γύρω στις 19:00 με Ηλιακή παρατήρηση. Μετά τη δύση του Ήλιου και μέχρι να σκοτεινιάσει γίνεται ξενάγηση στο χώρο του υπαίθριου εργαστηρίου Φυσικής και κατόπιν νυχτερινή παρατήρηση.

Αν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι καλές ενδέχεται να μην πραγματοποιηθούν οι παρατηρήσεις, Σε μια τέτοια περίπτωση για επιβεβαίωση μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας πριν να ξεκινήσετε στο τηλέφωνο 6944305431 (Μιχάλης Δογραματζίδης)

Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ

Ο Σύλλογος μας και ομάδα μαθητών του Γυμνασίου με Λ.Τ. Νικηφόρου επισκέφτηκαν το Ευρωπαϊκού Κοινοβούλιο κατόπιν πρόσκλησής τους από τον Ευρωβουλευτή και επίτιμο δημότη Δράμας, τον καθηγητή Αστροφυσικής κ. Γιώργο Γραμματικάκη. Περισσότερα

Last modified: 05/20/17.