ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΕΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΓΑΤΖΕΑ

(Πατώντας τους χρωματιστούς συνδέσμους εμφανίζονται οι αντίστοιχες φωτογραφίες και βίντεο ανάλογα με το κείμενο.)

Στις 23/4/2015 τα τμήματα Γ3 και Γ5 του Πρώτου Γυμνασίου Βόλου μετά από τη σχετική έγκριση του Σχολικού Σύμβούλου, πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο μουσείο ελιάς και λαδιού στην ΄Άνω Γατζέα. Η μετακίνηση έγινε με μισθωμένο λεωφορείο του ΚΤΕΛ.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς αναχώρησαν από το σχολείο το πρωί και αποβιβάστηκαν στην πλατεία της Άνω Γατζέας. Στη συνέχεια μέσω του γραφικού ανηφορικού μονοπατιού έφτασαν στο μουσείο ελιάς και λαδιού στην Άνω Γατζέα. Εκεί υποδέχθηκαν την ομάδα οι υπεύθυνοι ξενάγησης του μουσείου Ιωάννα Κωστούλα και Βασιλική Δημητρίου καθώς επίσης και ο Δαμιανός Αξάης κάτοικος του χωριού για την επίδειξη ? Παρασκευή σαπουνιού με τη θερμή μέθοδο. Στη συνέχεια έγινε επίδειξη ? Παρασκευή σαπουνιού με την ψυχρή μέθοδο από τους συνοδούς εκπαιδευτικούς. Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν για αυτή είναι:

1. 906 γραμμάρια ελαιόλαδο
  2. 280 γραμμάρια κατσικίσιο γάλα σε παγάκια
  3. 120 γραμμάρια καυστική σόδα ή υδροξείδιο του νατρίου (NaOH)
  4. Μικρή ποσότητα Na2CO3 (για να βγάζει αφρό)
  5. Αιθέριο έλαιο (γεράνι)

Τα σαπουνάκια που παρασκευάστηκαν μοιράστηκαν στο τέλος στους μαθητές και τις μαθήτριες

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στο εσωτερικό του μουσείου και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Βγαίνοντας οι μαθητές και οι μαθήτριες από το μουσείο αντίκρυσαν το τρενάκι που μόλις έφτανε με παιδιά και συνοδούς εκπαιδευτικούς από το Γυμνάσιο του Διστόμου.