Anti cyberbulling animation

Οι μαθητές μας στο πλαίσιο του προγράμματος "We Want a Wonderful Web", ενός eTwinning προγράμματος, που πραγματοποιήθηκε κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους 2014-2015, θέλησαν να ασχοληθούν και να ενημερωθούν ιδιαίτερα με το θέμα του διαδικτυακού εκφοβισμού. Ύστερα από την ενασχόλησή τους με το θέμα αυτό, αποφάσισαν να συγγράψουν ένα κείμενο για να το δραματοποιήσουν στη γιορτή λήξης του διδακτικού έτους. Στη συνέχεια προτάθηκε να δημιουργηθεί μια μικρού μήκους προβολή στο διαδίκτυο, ώστε να ευαισθητοποιηθούν και να επηρεαστούν κι άλλοι με τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους. Το αποτέλεσμα αυτής της πρότασης, που έγινε αποδεκτή από το σύνολο των μαθητών, είναι η παρούσα ταινία κινουμένων σχεδίων που δημιουργήθηκε. Σε αυτήν την ταινία κινουμένων σχεδίων πρωταγωνιστούν με τη συγγραφή του σεναρίου, την δραματοποίηση και με την διοργάνωσή της οι μαθητές της Ε΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Αρσενίου Νάξου. Επίσης, οι συνεργάτες συμμαθητές και συν-ερευνητές στο eTwinning έργο "We Want a Wonderful Web", που επίσης ευαισθητοποιήθηκαν στο θέμα αυτό σε μεγάλο βαθμό, συμμετείχαν με τραγούδι (η Στ' τάξη του Δημοτικού Σχολείου του Γερανίου Κρήτης) και με σλόγκαν (οι δύο Β' τάξεις της Έγκωμης Κύπρου και της Πεύκης Αθηνών).

Προβληματιστείτε με το βίντεο των παιδιών...https://www.youtube.com/watch?v=PP4BtprnI3E