?α ?πηρεσιακά Συμβούλια

Γιάννενα 20-10-2005

?α ?πηρεσιακά Συμβούλια θεσμός νομιμοποίησης της Δημοκρατίας ? εργαλείο κυβερνητικ?ς εκδίκησης;
?ον τελευταίο καιρό βλέπουν το φως της δημοσιότητας, καταγγελίες για διορισμούς ημετέρων «Γαλάζιων συγγενικών παιδιών» μετά από αποφάσεις ?πηρεσιακών Συμβουλίων,

βασισμένες σε τραγελαφικές συνεντεύξεις όπου οι αν?μποροι υποψ?φιοι δέχονται …φοβερές ερωτ?σεις κρίσεως όπως : Πόσα αδέλφια έχεις,…, Ποια είναι η πρωτεύουσα της Ελλάδας…, Πότε γιορτάζει ο Αϊ Βασίλης κ.τ.λ πού όχι μόνο αγανάκτηση και οργ? προκαλούν , αλλά δυστυχώς διαμορφώνουν τη ζω? των συνανθρώπων μας.
Με αφορμ? λοιπόν τα παραπάνω , ζώντας από κοντά την αγωνία κάθε χρόνο εκατοντάδων Συναδέλφων Εκπαιδευτικών, , περιμένοντας τις αποφάσεις των ?πηρεσιακών Συμβουλίων της Εκπαίδευσης (Π?ΣΔΕ , ΑΠ?ΣΔΕ , Κ?ΣΔΕ ) οι οποίες είναι καθοριστικές για τους ίδιους και τις οικογένειες τους , ως Αιρετό μέλος στο ΑΠ?ΣΔΕ Ηπείρου, θάθελα να καταγράψω μερικές σκέψεις μου γύρω από τη λειτουργία των ?πηρεσιακών Συμβουλίων και να καταθέσω κάποιες προτάσεις που θα βοηθούσαν ώστε πράγματι τα Συμβούλια να είναι θεσμός Δημοκρατίας και όχι μηχανισμός κυβερνητικ?ς εκδίκησης – αυθαιρεσιών και «νομότυπων» ρουσφετιών ,αν η κυβέρνηση όπως δ?λωσε ο Πρωθυπουργός μας κ Καραμανλ?ς είναι «κυβέρνηση όλων των Ελλ?νων και όχι των συγγενών και …φίλων»
Κατ αρχ?ν οι Συμπολίτες μας που δεν χρειάστηκαν ακόμη την επιβεβαίωση της «Δημοκρατίας»που βιώνουμε ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό στο τόπο μας, μέσα από αποφάσεις των ?πηρεσιακών Συμβουλίων, πρέπει να γνωρίζουν ότι κάθε Συμβούλιο αποτελείτε από πέντε ( 5 ) μέλη. ?α τρία ( 3 ) από αυτά είναι διορισμένα από την Κυβέρνηση. ?α δύο ( 2 ) είναι Αιρετοί εκπρόσωποι που εκλέγονται από τους εργαζόμενους. Φανερό λοιπόν ότι οι κυβερνώντες έχουν την πλειοψηφία, άρα τον πρώτο και τον…τελευταίο λόγο σε κάθε απόφαση.
Οι Αιρετοί εκπρόσωποι των εργαζόμενων το μόνο που μπορούν να πράξουν επιτελώντας σωστά τον θεσμικό τους ρόλο, είναι να ελέγχουν την νομιμότητα των αποφάσεων των Συμβουλίων και να καταγγέλλουν κάθε παρατυπία και αυθαιρεσία της Διοίκησης .
Ο ασφυκτικός λοιπόν έλεγχος των ?πηρεσιακών Συμβουλίων από τους κυβερνώντες, έχει ως αποτέλεσμα σε πάρα πολλές περιπτώσεις την απονομ? «Δικαιοσύνης» κατά το δοκούν, μακριά από τους νόμους και το Σύνταγμα Χαρακτηριστικό παράδειγμα το ?πηρεσιακό Συμβούλιο ( Π?ΣΔΕ ) Ιωαννίνων .
Αν και η πλειοψηφία των μελών του Συμβουλίου κατά καιρούς αγωνίστηκε για το δίκαιο στην εκπαιδευτικ? κοινότητα , τώρα με τις πλάτες της εξουσίας , αποφασίζει και επιβάλει καταστάσεις που κάποτε πολύ σωστά κατ?γγειλε.
Σε μια επίδειξη δύναμης και αλαζονείας της εξουσίας ενδεικτικά αρν?θηκε : ?ην άδεια εργασίας σε Συναδέλφους στα ΑΕΙ-?ΕΙ, εξαιρώντας …τους ημέτερους..
?οποθέτησε Δ/ντές σε σημαντικό αριθμό Σχολικών μονάδων παραγνωρίζοντας την ισχύουσα νομοθεσία όπως αυτό έγινε σε άλλους νομούς της Ηπείρου.
?οποθέτησε συναδέλφους σε… πέντε (5) Σχολεία..
Άνιση μεταχείριση (Ωράρια) στο εκπαιδευτικό προσωπικό κ.τ.λ
Για να μην αδικ?σω και τη λειτουργία των …μεγαλύτερων ?πηρεσιακών Συμβουλίων (ΑΠ?ΣΔΕ , Κ?ΣΔΕ) να συμπληρώσω απλά, ότι μόνο με την δυνατότητα της Συνέντευξ?ς ξεφτίλισαν κάθε έννοια ΑΞΙΟΚΡΑ?ΙΑΣ με μια σειρά  Ρουσφετολογικών αποσπάσεων σε Γραφεία - Δ/νσεις - ΙΕΚ κτλ
 Επιείκεια έως απαλλαγ? σε… δικά μας παρανομούντα παιδιά  Επιλογές Δ/ντικών Στελεχών σε χρόνο… Κεντέρη!!!
 Ανάκληση μεταθέσεων τους χωρίς μέχρι σ?μερα να έχουνε συζητ?σει ούτε τις ενστάσεις των ξεκρέμαστων Συναδέλφων .
Ο μόνος δρόμος δυστυχώς αντιμετώπισης των αυθαιρεσιών των ?πηρεσιακών Συμβουλίων –ΠΑΡΑΓΚΕΣ- είναι η προσφυγ? των εργαζόμενων στα Διοικητικά δικαστ?ρια. Βλέπετε ισχύει το παράλογο να επανεξετάζετε κάθε ένσταση από το ίδιο ?πηρεσιακό Συμβούλιο και με την ίδια ακριβώς σύνθεση!!!
Συμμετέχοντας λοιπόν τα τελευταία δύο χρόνια στο ΑΠ?ΣΔΕ Ηπείρου, ως Αιρετός εκπρόσωπος των Καθηγητών, έχω οδηγηθεί στο συμπέρασμα ότι τα ?πηρεσιακά Συμβούλια που θάπρεπε να είναι οι Θεματοφύλακες της Δημοκρατίας στη χώρα μας δυστυχώς αρκετές φορές, εκτελώντας διαταγές ,συντηρούν το ρουσφέτι και την αναξιοκρατία. Σ?μερα η κυβέρνηση φροντίζει να αυξ?σει ακόμη περισσότερο την δυνατότητα αυθαιρεσίας της Διοίκησης μέσω των Συμβουλίων ,αυξάνοντας τα υποκειμενικά κριτ?ρια-συνέντευξη στο 60%!!!
Θα ?θελα λοιπόν να ενώσω τη φων? μου με όλους τους εργαζόμενους που κατάφορα αδικούνται από τις «σκόπιμες» αποφάσεις των ?πηρεσιακών Συμβουλίων, για τους οποίους ο μόνος δρόμος διεκδίκησης της δικαιοσύνης είναι μακρύς και σε χρόνο αλλά και σε χρ?μα .
Αν πράγματι η Νέα Δημοκρατία ?ρθε να κυβερν?σει και όχι να εκδικηθεί όπως εύστοχα παρατ?ρησε βουλευτ?ς του νομού μας από έδρας της Βουλ?ς σε σχετικ? ερώτηση για διωγμούς στα σώματα ασφαλείας θα πρέπει άμεσα να αλλάξει
 ?ο παράλογο της επανεξέτασης κάθε ένστασης από το ίδιο ?πηρεσιακό Συμβούλιο.
 Άμεσα επίσης πρέπει να αλλάξει η σύνθεση των ?πηρεσιακών Συμβουλίων .
Κατά την άποψ? μου το ένα μέλος της Διοίκησης (διορισμένο) να αντικατασταθεί από Θεσμικό παράγοντα κοιν?ς αποδοχ?ς.
 Να λαμβάνεται σοβαρότατα υπ όψιν η θέση που διατυπώνει η ανεξάρτητη αρχ? «Σύμβουλος του πολίτη» ,
 ?α Διοικητικά δικαστ?ρια στα οποία θα καταφεύγει μετά από τις προτεινόμενες τροποποι?σεις ο κάθε εργαζόμενος, να εκδίδουν άμεσα τις αποφάσεις .
?α Διοικητικά δικαστ?ρια οφείλουν να επιβάλουν αυστηρότατες ποινές στα μέλη των ?πηρεσιακών Συμβουλίων όταν η απόφασ? των είναι αντίθετη με τους νόμους του κράτους.

Γ. Ντούρος , Αιρετός ΑΠ?ΣΔΕ ΗΠΕΙΡΟ?