Χριστοδούλου Δήμητρα (1953-)

Δήμητρα Χριστοδούλου

Η Δήμητρα Χ. Χριστοδούλου ανήκει στην ποιητική γενιά του ΄70. Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1953. Σπούδασε νομικά και φιλολογία. Εργάστηκε στη  Μέση Εκπαίδευση ως φιλόλογος.

Στην  ελληνική λογοτεχνία  παρουσιάστηκε το 1974 με την ποιητική συλλογή «Τα άλογα του Μυροβλήτου». Η ποίησή της είναι υπαρξιακή και  εικονοπλαστική. Η θεματολογία συνδέεται  με το κοινωνικό «γίγνεσθαι» και διακρίνεται ο βαθύς προβληματισμός της δημιουργού  για τα κοινά.

Όπως δηλώνει η ίδια, «Η ποίηση δεν είναι «ασχολία», είναι άσκηση μιας απαιτητικής τέχνης εφ’ όρου ζωής». «Ποίηση είναι να λες πράγματα που πιστεύεις ότι είναι εξόχως σημαντικά, με έναν τρόπο μουσικό, έναν τρόπο που να λειτουργεί ανάμεσα στο αφτί και στο χάος. Δεν αναφέρομαι στη ρίμα ή στην ομοιοκαταληξία, προφανώς. Για μένα, η ποίηση πρέπει να διαπνέεται από μια ευρύτερη ρυθμική ολοκλήρωση. Δεν ισχυρίζομαι όμως ότι αυτό μόνον είναι η ποίηση, η ποίηση είναι και αυτό, είναι το μείζον χαρακτηριστικό της για την ακρίβεια».

Της  έχουν απονεμηθεί το Κρατικό Βραβείο ποίησης 2008  για το βιβλίο «Λιμός» , το  Βραβείο Ποίησης 2015 του λογοτεχνικού ηλεκτρονικού περιοδικού ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ (πρώην ΔΙΑΒΑΖΩ)  για το βιβλίο  «Το ελάχιστο ψωμί της συνείδησης» και  το βραβείο «Ζαν Μορεάς»  2017 του Γραφείου Ποιήσεως για το βιβλίο «Παράκτιος οικισμός».

Επιμέλεια: Ευγενία Κοσμάτου

Πηγές: Έλληνες Ποιητές εε, Αρχείο Συγγραφέων εε, ΤΟ ΒΗΜΑ εε

Για ένα παιδί που κοιμάται

Άλλο βιογραφικό

Η Δήμητρα Χ. Χριστοδούλου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1953. Σπούδασε νομικά και φιλολογία. Εργάζεται στη δημόσια μέση εκπαίδευση. Έχει εκδώσει δεκατρία βιβλία ποίησης ("Τα άλογα του Μυροβλήτου", Αθήνα, 1974· "Ηγησώ", Κείμενα, 1979· "Χώμα", Κέδρος, 1985· "Η προσευχή του αναιδούς", Καστανιώτης, 1991· "Το κυπαρίσσι των εργατικών", Καστανιώτης, 1995· "Φορτίο", Καστανιώτης, 1997· "Προς τα κάτω", Νεφέλη, 1999· "Ελάχιστα πριν", Νεφέλη, 2005· "Λιμός", Νεφέλη, 2007, κ.ά.), ένα βιβλίο µε πεζά κείμενα ("Ακτή στο φως του χειμώνα", Καστανιώτης, 1994) και ένα με μεταφρασμένη αρχαία ελληνική λυρική ποίηση. Ποίησή της έχει μεταφραστεί σε διάφορες γλώσσες. Το 2008 της απονεμήθηκε το Κρατικό Βραβείο Ποίησης για το βιβλίο της "Λιμός" ενώ το 2014 της απονεμήθη το Βραβείο Ποίησης του ηλεκτρονικού λογοτεχνικού περιοδικού Αναγνώστης για το βιβλίο της "Το ελάχιστο ψωμί της συνείδησης").

Είκοσι τέσσερις χτύποι και σιωπή

Παράκτιος οικισμός

Το ελάχιστο ψωμί της συνείδησης

Ο τρόμος ως απλή μηχανή