Έχουν οι μηχανές καρδιά;

Αρχική >> Θέματα >> Μαθηματικά και Μηχανική

Παρατηρήστε το επόμενο δυναμικό σχέδιο.

Η κόκκινη καρδιά είναι μια παραμετρική καμπύλη με τύπο heart(t)=(|t-α|sin(t-2α), |t-α|cos(t-2α)), όπου το α είναι η γωνία περιστροφής και το t είναι στο [α-π, α+π].

Η καμπύλη αυτή δεν είναι τυχαία. Αποτελείται από δυο κατοπτρικά κομμάτια της σπείρας του Αρχιμήδη, που έχει τύπο a(t)=(tsint, tcost). Οι εφαρμογές της στην τεχνολογία είναι πάρα πολλές, από τις γραμμές στους δίσκους του γραμμόφωνου μέχρι τη διάδοση ευρυζωνικών κυμάτων στα ασύρματα δίκτυα.

Παρακάτω φαίνεται το πώς η σπείρα αυτή (με τη μορφή καρδιάς) μετατρέπει την ομαλή κυκλική κίνηση σε ευθύγραμμη ομαλή. Πειραματιστείτε, όπως σας προτείνει η εφαρμογή.

Δημιουργήθηκε με GeoGebra ---- Κατεβάστε από εδώ όλες τις κατασκευές με το GeoGebra σε αρχείο zip.

Μια εφαρμογή

Στα επόμενα σχέδια φαίνεται η χρήση της σπείρας του Αρχιμήδη σε μηχάνημα κλωστοϋφαντουργίας. Επειδή ακριβώς μετατρέπει την ομαλή κυκλική κίνηση σε ευθύγραμμη ομαλή, το νήμα τυλίσσεται ομοιόμορφα γύρω από τον κύλινδρο.

Πηγή: The Garden of Archimedes, a Museum for Mathematics, "Double spiral"