Θέματα

Εξισώσεις-Ανισώσεις

• Μηχανή επίλυσης της εξίσωσης αx=β (EXCEL)

Συναρτήσεις

• Προσεγγίζοντας την έννοια της συνάρτησης στο Γυμνάσιο και το Λύκειο. (Aρθρο - Παρουσίαση)
  • Το πάζλ των συναρτήσεων. (DOC)
  • Βρες τον μοτοσικλετιστή (EXCEL)

Πραγματικοί Αριθμοί

• Πράξεις ακεραίων με αναπαραστάσεις (ppt)

Ιστοεξερευνήσεις

• Αλλάζοντας μέγεθος. Μια ιστοεξερεύνηση για να ανακαλύψετε πώς η αλλαγή του μεγέθους επηρεάζει τις ζωτικές λειτουργίες των ζώντων οργανισμών, αλλά και γιατί δεν μπορούμε να έχουμε απεριορίστα μεγάλα αρχιτεκτονικά δημιουργήματα, βουνά, δέντρα, κ.τ.λ.
  • Ο χρυσός αριθμός Φ. Μια ιστοεξερεύνηση για τον χρυσό αριθμό Φ. Ανακαλύψτε τη σχέση του με τους αριθμούς Φιμπονάτσι, αλλά και μάθετε πού κρύβεται στη φύση, στις τέχνες, στα μαθηματικά.
  • Αναζητώντας άλλες πατρίδες Μια ιστοεξερεύνηση που θα σας ταξιδέψει σε άλλους κόσμους του ηλιακού μας συστήματος, αλλά και έξω από αυτό, στην αναζήτηση μιας δεύτερης πατρίδας που θα μπορέσει να φιλοξενήσει την ανθρωπότητα.
  • Πυθαγόρειο Θεώρημα - Ευπαλίνειο Όρυγμα Μια ιστοεξερεύνηση από το 6ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης, όπου διερευνάται η συμβολή του Πυθαγορείου Θεωρήματος στις μετρήσεις που έγιναν για τον σχεδιασμό του Ευπαλίνειου Ορύγματος στη Σάμο.
  • Συντεταγμένες. Μια ιστοεξερεύνηση για το θέμα της πλοήγησης στον χώρο, όπου μαθαίνουμε ποιες τεχνολογίες χρησιμοποιεί ο άνθρωπος για να προσδιορίζει με ακρίβεια την θέση του, αλλά και πώς αντιμετωπίζουν το θέμα της πλοήγησης τα ζώα.
  • Κανονικά Πολύγωνα. Μια ιστοεξερεύνηση που σχεδίασε η Πόπη Αρδαβάνη, όπου οι μαθητές εντοπίζουν τα κανονικά πολύγωνα σε καλλιτεχνικά έργα, σε χημικές ενώσεις, στο φυτικό και ζωικό βασίλειο κ.α.

Μαθηματικά και χαρτοδιπλωτική