Byron

Racers

ΜΕΛΗ ΟΜΑΔΑΣ

Αριστοτέλης Γκιόλμας: Φυσικός στο 4ο Γυμνάσιο Βύρωνα.

Ο υπεύθυνος καθηγητής της ομάδας.  Ώθηση για να βοηθήσει την ομάδα  του έδωσε η αγάπη του για το μηχανοκίνητο αθλητισμό, για την Φυσική και τις επιστήμες γενικότερα.

Βλέπει το διαγωνισμό αυτό ως μία πολύ ωραία ευκαιρία ώστε να εμπλακούν τα νέα παιδιά με τον κόσμο της υψηλής τεχνολογίας και της επιχειρηματικότητας, στοιχεία που συνδέουν πολύ το σχολείο με τον  έξω κόσμο.

Ρόλος του στην ομάδα: να παροτρύνει τα μέλη της και να μεσολαβεί για την αντιμετώπιση προβλημάτων.

Ανδρομάχη Παππά-Γκιόλμα : Καθηγήτρια Αγγλικών 4ο Γυμνάσιο Βύρωνα.

Η εμπλοκή της με το διαγωνισμό οφείλεται στην αγάπη που έχει για τους αγώνες F1 και στην επιθυμία της να συμμετέχει σε ομαδικές δράσεις των παιδιών.

Η βοήθειά της είναι πολύτιμη όπου υπάρχει ανάγκη για μετάφραση από τα – και στα –Αγγλικά, πράγμα πολύ σύνηθες στον κόσμο της F1.

Επίσης, έχει σημαντικό λόγο σε στοιχεία που αφορούν την αισθητική της F1, παράγοντα πολύ βασικό όπως  π.χ. στο λογότυπο, στο σχεδιασμό του αυτοκινήτου κλπ.

Γεώργιος Σταχίκας : Καθηγητής Φυσικής Αγωγής 4ο Γυμνάσιο Βύρωνα - Υπ/ντής

Το πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας “η F1 στα Σχολεία” αποτελεί γι’ αυτόν μια πρόκληση για ενασχόληση με τον συναρπαστικό κόσμο του μηχανοκίνητου αθλητισμού, της ταχύτητας και των ανθρώπων που βρίσκονται στη θέση του οδηγού των οχημάτων αυτών.

Οι γνώσεις η εξειδίκευση και το προσωπικό ενδιαφέρον τον ώθησαν ώστε να καθοδηγήσει την ομάδα του στους  τομείς: Διατροφή, Σωματική άσκηση-Προπόνηση, Πνευματική Προετοιμασία των οδηγών της F1.

Ιωάννης Τζιανόπουλος : Καθηγητής Πληροφορικής 4ο Γυμνάσιο Βύρωνα

Βοήθησε τους μαθητές στη σχεδίαση της ιστοσελίδας.

Αρχηγός Ομάδας – υπεύθυνος marketing : Γκόλφης Κωνσταντίνος

Πάντα μου άρεσε η F1 και με το άκουσα για το Πρόγραμμα αυτό αποφάσισα να συμμετάσχω. Ο ρόλος μου στην ομάδα ήταν να συντονίζω τις διάφορες εργασίες και να κανονίζω το πρόγραμμα και τις προθεσμίες. Ακόμη, ανέλαβα και το ρόλο του υπεύθυνου marketing και στις αρμοδιότητες μου προστέθηκε η ανεύρεση χορηγών και η διαχείριση πόρων.

Σχεδιαστής Γραφικών : Γοργογιάννης Ορέστης

Ως σχεδιαστής γραφικών, είμαι υπεύθυνος για την παραγωγή των έγχρωμων σχημάτων που αφορούν το όχημα, συμπεριλαμβανομένων των τυχόν ειδικών επιγραφών για τους χορηγούς, μαζί με τις τελικές γραφιστικές αποδόσεις και το τυχόν συμπληρωματικό υλικό μάρκετινγκ της ομάδας.

Υπεύθυνος Έρευνας και Ανάπτυξης : Αλεξόπουλος Ανδρέας

Ο ρόλος μου στην ομάδα είναι να βοηθήσω να σχεδιαστεί το αυτοκίνητο σύμφωνα με τους κανονισμούς και κυρίως για την σωστή κατανομή του αέρα ώστε να υπάρχει καλή αεροδυναμική στο αμάξωμα.

Ο λόγος που επέλεξα να είμαι στον διαγωνισμό είναι επειδή μου αρέσει η F1 αλλά και η φυσική που υπάρχει πίσω από αυτό το αντικείμενο.

Μηχανικός Σχεδίασης : Βέτσος Τάσος

Μου αρέσει η Formula 1, τα αυτοκίνητα άλλα και να τα σχεδιάζω, μπήκα σε αυτόν το διαγωνισμό γιατί πιστεύω ότι θα με βοηθήσει στην επαγγελματική μου ζωή άλλα και θα αποτελέσει μια καλή εμπειρία.

Υπεύθυνος Δοκιμών : Σταματάκης Οδυσσέας

Ο ρόλος μου είναι  να δίνω συμβουλές στα μέλη της ομάδας σχετικά με την κατασκευή του μοντέλου, τους περιορισμούς της μηχανουργικής διεργασίας καθώς και να βοηθάω στην επίλυση των προβλημάτων που θα προκύψουν κατά τη διάρκεια της κατασκευής του οχήματος.

Μηχανικός Κατασκευής : Λιάτσος Ορφέας

Λάτρης της F1 και της ομαδικής εργασίας, συμμετέχω στο σχεδιασμό του μονοθεσίου, ενώ παράλληλα, σε συνεργασία με τα υπόλοιπα μέλη, μελετάω τους κανονισμούς και βοηθάω στη σύνταξη του Portofolio. Θεωρώ το πρόγραμμα F1 in schools μια ευκαιρία για να εμπλουτίσω τις γνώσεις και τις δεξιότητές μου σε επιστημονικό και κοινωνικό επίπεδο.

F1 - 4o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΥΡΩΝΑ