Στο Joomla site σας έρχεται με ένα προκαθορισμένο μέγιστο μέγεθος του αρχείου των 10 megabyte (MB) για κάθε αρχείο που θέλετε να ανεβάσετε στο Media Manager σας. Το πανελλήνιο σχολικό δίκτυο μας επιτρέπει να ανεβάσετε μεγαλύτερα αρχεία στον server μας, και υπάρχει μια περιοχή στο πίσω μέρος του site σας που θα σας επιτρέψει να αλλάξετε αυτό το μέγιστο όριο μεγέθους αρχείου. Αυτό το άρθρο εξηγεί πώς μπορείτε να αυξήσετε το μέγεθος ενός αρχείου που μπορείτε να ανεβάσετε στο Joomla.

Μετά την είσοδο στην περιοχή Administration (το πίσω μέρος) του site σας, πηγαίνετε στο διευθυντή Media ή διαχείρηση πολυμέσων. Για να αλλάξετε αυτό το όριο μεγέθους, κάντε κλικ στο κουμπί "Επιλογές" ή ρυθμίσεις στη γραμμή εργαλείων.

filesize1

Μέσα στην περιοχή "Επιλογές Media Manager", εντοπίστε το "Μέγιστο Μέγεθος (σε MB)" και αλλάξετε το όριο μεταφόρτωσης σε ό, τι θέλετε. Το μέγιστο μέγεθος αρχείου του πανελληνίου σχολικού δικτύου θα σας επιτρέψει να ανεβάσετε μέχρι  100 MB. Μπορείτε πάντα να φορτώσετε μεγαλύτερα αρχεία μέσω του πρωτοκόλλου μεταφοράς αρχείων (FTP). Όταν τελειώσετε, κάντε κλικ στο "Αποθήκευση & Κλείσιμο".

filesize3