openHAB

Όλο και περισσότερες νέες συσκευές και τεχνολογίες φθάνουν στα σπίτια μας κάθε μέρα. Αλλά κι αν είναι όλα με στόχο την ενίσχυση του τρόπου ζωής μας, όλα στερούνται από ένα σημαντικό χαρακτηριστικό: μια κοινή γλώσσα που θα μπορούσαν να μιλήσουν ο ένας στον άλλο για να δημιουργήσουν ένα πραγματικά αυτοματοποιημένο και έξυπνο περιβάλλον μέσα στο σπίτι.

Ο κύριος στόχος του openHAB είναι να παρέχει μια πλατφόρμα ολοκλήρωσης για να διορθώσει αυτό το ζήτημα.

Τι είναι το openHAB;

openHAB είναι ένα λογισμικό για την ενσωμάτωση διαφορετικών συστημάτων οικιακού αυτοματισμού και των τεχνολογιών σε μια ενιαία λύση που να επιτρέπει την κυριαρχία κανόνων αυτοματισμού και να προσφέρει ομοιόμορφες διεπαφές χρήστη.

Αυτό σημαίνει το openHAB

• έχει σχεδιαστεί ώστε να είναι απολύτως ουδέτερο, από οποιοδήποτε hardware ή πρωτόκολλο επικοινωνίας.
  • μπορεί να τρέξει σε οποιαδήποτε συσκευή η οποία είναι ικανή να τρέχει ένα JVM java virtual machine σε λειτουργικά όπως (Linux, Mac, Windows)
  • σας επιτρέπει να ενσωματώσετε μια πληθώρα διαφορετικών τεχνολογιών οικιακού αυτοματισμού σαν να είναι μία, διαθέτει μια ισχυρή μηχανή κανόνων για  να ικανοποιήσει όλες τις ανάγκες σας,
  • έρχεται με διαφορετικά web-based περιβάλλοντα εργασίας χρήστη, καθώς και  φυσικό περιβάλλον εργασίας χρήστη για iOS και Android,
  • είναι πλήρως ανοικτή πηγή
  • συντηρείται από μια παθιασμένη και αναπτυσσόμενη κοινότητα χρηστών
  • είναι εύκολα επεκτάσιμο για να ενσωματωθούν με τα νέα συστήματα και συσκευές
  • παρέχει APIs για την ένταξή τους σε άλλα συστήματα.

Τα APIs είναι σύνολο από ρουτίνες (routines), δομές δεδομένων (data structures), κλάσσεις αντικειμένων (object classes) και/ή πρωτόκολλα (protocols) που υποστηρίζουν την ανάπτυξη λογισμικού και υπηρεσιών βασισμένων σε μια πρωτογενή πηγή. Το API απλά ορίζει με ποιές εξωτερικές εντολές θα παρέχει την αμφίδρομη επικοινωνία με την υπηρεσία που θέλει να συνδεθεί προς αυτό χωρίς να αποκαλύπτει τον πηγαίο κώδικά του. Αυτές οι εντολές που καλούν το API, μπορεί να είναι γραμμένες σε συγκεκριμένη προγραμματιστική γλώσσα ή σε οποιαδήποτε γλώσσα, αναλόγως του τύπου του API.

Όραμα και Φιλοσοφία μας

Υπάρχουν πολλές λύσεις οικιακού αυτοματισμού και Internet-of-Things (IoT) gadgets στην αγορά, τα οποία είναι όλα χρήσιμα για το δικό τους σκοπό που εξυπηρετεί το καθένα. Το καθένα από αυτά τα προγράμματα με το δικό του τρόπο εξηγεί για το πώς να στήσετε και να ρυθμίσετε τις συσκευές που είναι το ιδανικό θα λέγαμε για τις περιπτώσεις και την προοριζόμενη χρήση της κάθε συσκευής.

Το πρόβλημα με όλα αυτά τα συστήματα με τις διάφορες συσκευές είναι ότι αυτές οι περιπτώσεις χρήσης ορίζονται από τον κατασκευαστή - αλλά ως χρήστης, θα έρθει γρήγορα η ανάγκη για επιθυμίες που δεν υποστηρίζονται από το κουτί ή τα προγράμματα που απαιτούνται για την αλληλεπίδραση μεταξύ των διαφόρων συστημάτων. Το openHAB γεμίζει αυτό το κενό: Βάζει το χρήστη στο επίκεντρο και του επιτρέπει να κάνει ό,τι θέλει. Έτσι λειτουργούν ως ένα σημείο ολοκλήρωσης για όλες σας τις ανάγκες οικιακού αυτοματισμού και συστήματα που επιτρέπουν να μιλούν μεταξύ τους ανεξάρτητα εταιρείας πώλησης ή πρωτόκολλο επικοινωνίας.

Από τη δική μας άποψη, ένα εμπορικό προϊόν δεν μπορεί ποτέ να είναι πάντα ενημερωμένο με όλα τα ενδιαφέροντα πράγματα που μπορούν να ενσωματωθούν. Έτσι, ο μόνος τρόπος για να βεβαιωθείτε ότι δεν ποντάρετε σε ένα νεκρό άλογο είναι με τη χρήση open source λογισμικού που συντηρείται από μια μεγάλη κοινότητα και η οποία δεν εξαρτάται από την τύχη μιας και μόνο εταιρείας. Το openHAB είναι ως εκ τούτου, η καλύτερη επιλογή για το μέλλον.

Λαμβάνοντας υπόψη την προοπτική του χρήστη σημαίνει επίσης φροντίδα για την προστασία των δεδομένων του. Με το openHAB, όλα τα δεδομένα (όπως δεδομένα του αισθητήρα ή εντολές κίνησης), ανήκουν στον χρήστη και είναι στο χέρι του να αποφασίσει, ποια στοιχεία θα πρέπει να εγκαταλείψουν το σπίτι του και που θα αποστέλλονται. Επιπλέον, δεν υπάρχει δυνατή η εξ αποστάσεως πρόσβαση, αν δεν είναι επιθυμητό - όλα λειτουργούν πολύ καλά μέσα στο intranet και δεν απαιτεί καν σύνδεση στο Internet.

Το openHAB δεν προσπαθεί να αντικαταστήσει τις υπάρχουσες εμπορικές λύσεις, αλλά μάλλον θέλει να τους ενισχύσει - μπορεί έτσι να θεωρηθεί ως ένα σύστημα συστημάτων. Ως εκ τούτου, θεωρεί ότι τα υπο-συστήματα είναι ρυθμισμένα και ρυθμίζονται ανεξάρτητα από το openHAB καθώς αυτό είναι συχνά ένα πολύ ειδικό και πολύπλοκο θέμα. Αντ 'αυτού,  το openHAB επικεντρώνεται στην «καθημερινή χρήση» από την πλευρά των συσκευών.

Μια βασική έννοια για το openHAB είναι η έννοια του «στοιχείου». Ένα στοιχείο είναι δεδομένα απο μια λειτουργική μονάδα ατομικού μπλοκ - μπορείτε να σκεφτείτε αυτό το «στοιχείο» ως "ικανότητα". Το openHAB δεν το νοιάζει αν ένα «στοιχείο» (π.χ. μία τιμή θερμοκρασίας) σχετίζεται με τη φυσική συσκευή ή κάποια "εικονική" πηγή όπως μια διαδικτυακή υπηρεσία ή ένα αποτέλεσμα ενός υπολογισμού. Όλες οι δυνατότητες που προσφέρονται από το openHAB χρησιμοποιώντας αυτό το «στοιχείο» μπορεί να το προσθέτει ή να το αφαιρεί, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα βρείτε καμία αναφορά στη συσκευή για αυτό το «στοιχείο» (όπως οι διευθύνσεις IP, ταυτότητες κλπ) ή τους κανόνες της αυτοματοποίησης, όπως οι ορισμοί UI και ούτω καθεξής. Αυτό καθιστά απολύτως εύκολο να μπορεί να αντικατασταθεί μια τεχνολογία με μια άλλη χωρίς να χρειαστεί να γίνουν οποιεσδήποτε αλλαγές στους κανόνες και στο περιβάλλον εργασίας του χρήστη.

Μια πολύ σημαντική πτυχή της αρχιτεκτονικής του openHAB είναι ο αρθρωτός σχεδιασμός του. Είναι πολύ εύκολο να προσθέσετε νέες δυνατότητες (όπως η ολοκλήρωση με ακόμη ένα άλλο σύστημα) και μπορείτε να προσθέσετε και να αφαιρέσετε αυτά τα χαρακτηριστικά κατά το χρόνο εκτέλεσης. Αυτή η προσέγγιση αποτελεί ένα τεράστιο καταλύτη για την ενεργή κοινότητα του openHAB και για πολλούς που ασχολούνται και συνεισφέρουν έχουν δοθεί διάφορα βραβεία.