ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ

Εδώ θα αναρτάται επιμορφωτικό υλικό και παρουσιάσεις εκπαιδευτικών εφαρμογών του Σχολικού Συμβούλου, των εκπαιδευτικών της 3ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Κυκλάδων και άλλων επιστημόνων, πρακτικά συνεδρίων κ.ο.κ.

Α. Επιμορφωτικό υλικό

Β. Παρουσιάσεις εκπαιδευτικών εφαρμογών Γ. Πρακτικά συνεδρίων

A. Επιμορφωτικό Υλικό:

Ο νέος σύνδεσμος του "ΔΙΑΠΟΛΙΣ"

Περιλαμβάνει πολύ χρήσιμο επιμορφωτικό υλικό για Διδασκαλία σε ανομοιογενείς τάξεις - Διδασκαλία Ελληνικής ως δεύτερης ξένης γλώσσας - Ψυχοκοινωνική στήριξη των μαθητών - Βελτίωση του σχολείου

(πατήστε πάνω δεξιά στις γραμμές για άνοιγμα των περιεχομένων κάθε ενότητας)

Το επιμορφωτικό υλικό του Σχολικού Συμβούλου που περιλαμβάνεται στο υλικό του "Διάπολις"

Ο παλιότερος σύνδεσμος του "Διάπολις" με πρόσθετο επιμορφωτικό υλικό

Το λέμε σωστά; Το γράφουμε σωστά;  Γλωσσικά διλήμματα για εκπαιδευτικούς και μαθητές

(Το υλικό χρησιμοποιήθηκε στις Ημερίδες του Σεπτέμβρη 2015 στη Νάξο και Θήρα)

Προτεινόμενος τρόπος αξιοποίησης: 1) Εκτύπωση του πρώτου αρχείου ή σημείωση των σωστών απαντήσεων σε ένα φύλλο χαρτί. 2) Άνοιγμα του δεύτερου αρχείου για έλεγχο των απαντήσεων.

1ο αρχείο: Επιλεγμένες περιπτώσεις  λέξεων και φράσεων που συχνά χρησιμοποιούνται λανθασμένα

2ο αρχείο: Οι σωστές απαντήσεις των παραπάνω περιπτώσεων

Υλικό Σεμιναρίου: "Διαφοροποίηση Διδασκαλίας σε Ανομοιογενείς Τάξεις"

Διαχείριση πολυμορφίας μαθητικού πληθυσμού, Διαφοροποιημένη διδασκαλία, Ομαδοσυνεργατικές προσεγγίσεις, Διαρρύθμιση αίθουσας, κ.α.

(Το επιμορφωτικό πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 11/1/2013 - 13/1/2013 στη Νάξο για τους εκπαιδευτικούς της β/θμιας εκπαίδευσης)

ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ (5 Φεβρουαρίου 2013)

Η εκδήλωση απευθυνόταν σε γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές

Τα βίντεο από την εκδήλωση