Κατασκευές και εργασίες με ανακυκλώσιμα ή ελάχιστου κόστους υλικά

29-9-2016 Συνεχής ανανέωση
Περιμένουμε τις παρατηρήσεις σας!

Οι τεχνολογικές ειδικότητες αλλά κυρίως οι μηχανολόγοι έχουν υψηλές απαιτήσεις σε εργαστηριακό εξοπλισμό αλλά και σε αναλώσιμα. Επιπλέον, για τη θεωρητική προσέγγιση των τεχνολογικών θεμάτων απαιτείται πολλές φορές να ξεκινάμε από την πράξη, από πραγματικά προβλήματα και από εργαστηριακές ασκήσεις ή πειράματα. Για ορισμένους μαθητές οι οποίοι έχουν πολλά κενά και είναι αποθαρρυμένοι ως προς τις θεωρητικές επιδόσεις τους, η επαγωγική μέθοδος (από τη θεωρία στην πράξη) μπορεί να δράσει καταλυτικά στην ενθάρρυνσή τους. Για τους ίδιους μαθητές, οι εργασίες στο πλαίσιο των μαθημάτων αποτελούν επίσης έναν εναλλακτικό τρόπο αξιολόγησής τους.

Όμως, αυτήν την  εποχή  στα σχολεία δεν υπάρχουν διαθέσιμα κονδύλια ακόμη και για τα πιο απλά αναλώσιμα υλικά που απαιτούνται για τις εργαστηριακές ασκήσεις.  Επιπλέον, οι οικογένειες δεν διαθέτουν χρήματα για αγορά υλικών για εργασίες των παιδιών τους. Τι κάνουμε λοιπόν;

Ας δούμε  εναλλακτικούς τρόπους διεξαγωγής εργαστηριακών ασκήσεων στο σχολείο, κατασκευών μαθητών, πρακτικών εργασιών, πειραμάτων (από μαθητές στο σπίτι ή μαζί με εκπαιδευτικούς στο σχολείο),  με απλά ή και ανακυκλώσιμα υλικά. Κάποιες ιδέες προέρχονται από την Ελλάδα, περισσότερες προέρχονται από το εξωτερικό, είτε από χώρες με πολύ κακές οικονομικές συνθήκες, είτε ακόμη και από φορείς ή πανεπιστήμια που δραστηριοποιούνται σε θέματα ανακύκλωσης ή στη λογική STEΜ - STEAM . Παλιά πλαστικά μπουκάλια, χαρτόκουτα, απλό χαρτί, αλουμινένια τενεκεδάκια αλλά και άλλα υλικά μπορούν να κάνουν θαύματα. Και δεν χρειάζεται να τα κάνετε όλα μόνος σας διαβάζοντας τα παρακάτω. Αφήστε τους ίδιους τους μαθητές να εξερευνήσουν το υλικό που παραθέτουμε. Θα έχουν καλύτερες ιδέες από εμάς.

Δείτε ενδεικτικό βίντεο  από το Education Week σχετικά με την εκπαίδευση τύπου  STEM (Science, Technology, Engineering & Mathematics (**) με απλά και ανακυκλώσιμα υλικά http://video.edweek.org/detail/video/5647967842001/taking-stem-lessons-outside-of-the-school-day?autoStart=true&cmp=eml-enl-vid-p1  . Εννοείται ότι αν εισάγουμε και την έννοια Arts (STEAM) υπάρχουν άπειρες ιδεές για την αξιοποίηση του Ελληνικού πολιτιστικού περιεχομένου. Δηλαδή με "υλικά" που είναι διαθέσιμα γύρω μας. Διαφορετικά θα εγκλωβιστούμε σε πολυδάπανες επενδύσεις όπως προτείνουν οι επιχειρήσεις εκπαιδευτικού υλικού και πληροφορικής, με σκοπό να προωθήσουν συστήματα υποστήριξης του STEM ενώ

Προσοχή, εφαρμόστε τα κατάλληλα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας των μαθητών, ή, σε περίπτωση εργασιών στο σπίτι, επιλέξτε κατάλληλες εργασίες, δώστε κατάλληλες οδηγίες ή και ζητήστε από τους γονείς τους να τους βοηθήσουν.

Απλές κατασκευές από χαρτόνι ή άλλα ανακυκλώσιμα υλικά (αλλά αξίζουν!)

Πιο σύνθετες κατασκευές τεχνολογικού περιεχομένου

Δείτε επίσης

Η ανάγκη για καθαρό νερό ως ευκαιρία τεχνολογικού εγγραμματισμού και κατασκευών (water aid)

Μικρός Οδηγός Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Θεμάτων στο Ιντερνετ