ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Σημαντικές παρεμβάσεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Επαγγελματική Εκπαίδευση - Συζήτηση με επαγγελματικούς φορείς του Πειραιά

Βασικά συμπεράσματα και προσκλήσεις από την εκδήλωση

Από την επιτυχημένη εκδήλωση η οποία διοργανώθηκε με πρωτοβουλία εκπαιδευτικών, Σχολικών Συμβούλων και της ΔΔΕ Πειραιά επικεντρωνόμαστε στις εξής προκλήσεις που αφορούν τις Μηχανολογικές ειδικότητες.

Η ανάπτυξη της Ναυπηγοεπισκευαστικής Ζώνης. Σύμφωνα με παρεμβάσεις αλλά και συζητήσεις που είχαμε με εκπροσώπους του Ύπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, φορείς των Ναυπηγοεπισκευαστικών Επιχειρήσεων και επιχειρηματίες, αναμένεται αναγέννηση των Ναυπηγοεπισκευαστικών εργασιών και άμεση ανάγκη ανανέωσης του τεχνικού δυναμικού των επιχειρήσεων, καθώς υπάρχει συγκεκριμένο σχέδιο για τον κλάδο. Μια σειρά γνώσεις και δεξιότητες των τεχνικών ναυπηγοεπισκευαστικών εργασιών βασίζονται στις ειδικότητες του Μηχανολογικού τομέα και κυρίως στην ειδικότητα "Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών". Με επιμέρους προσαρμογές μπορούν να καλυφθούν οι ανάγκες της συγκεκριμένης αγοράς, στο πλαίσιο της ευελιξίας που υπάρχει ή προβλέπεται στα βασικά προγράμματα σπουδών.

Οι ανάγκες του κλάδου Αλουμινίου απαιτούν γενναία ανανέωση του τεχνικού προσωπικού, κυρίως λόγω των ποιοτικών νέων προδιαγραφών και της σήμανσης CE η οποία έχει γίνει υποχρεωτική από το 2007. Συγχρόνως υπάρχουν και προβλέψεις για ανάπτυξη του κλάδου, με βασικό παράγοντα τον εκσυγχρονισμό των εγκαταστάσεων κουφωμάτων κλπ για να καλύπτουν τις προδιαγραφές εξοικονόμησης ενέργειας. Ο τομέας Μηχανολόγων περιλαμβάνει πλήθος γνώσεων και δεξιοτήτων σχετικές με τις ανάγκες του κλάδου Αλουμινίου. Θα πρέπει να διερευνηθούν πρόσθετες γνώσεις και δεξιότητες που απαιτούνται και ο τρόπος με τον οποίο μπορούν να καλυφθούν από τον μηχανολογικό τομέα. Επισημαίνουμε ότι υπάρχει πλήρες Επαγγελματικό Περίγραμμα από τον ΕΟΠΠΕΠ για το επάγγελμα του Αλουμινοκατασκευαστή στη διεύθυνση http://www.eoppep.gr/images/EP/EP_18.pdf

Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν σε συζητήσεις με τους παραπάνω φορείς να επικοινωνήσουν μαζί μας στέλνοντας τα στοιχεία τους και το ενδιαφέρον τους στο

Η Μαθητεία έχει υψηλές απαιτήσεις. Στους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στα τμήματα Μαθητείας θα τίθενται συνεχώς ερωτήματα τα οποία πηγάζουν από τη σύνθετη πραγματικότητα των χώρων παραγωγής Για αυτόν το λόγο πρέπει να υπάρξει ένα ισχυρό σύστημα υποστήριξης αυτών των εκπαιδευτικών από το σύνολο των εκπαιδευτικών κάθε ειδικότητας σε σε κάθε σχολείο αλλά και γενικότερα . Σε πρώτη φάση, πρέπει να επιδιωχθεί η δημιουργία μιας Κοινότητας Γνώσης και αλληλουποστήριξης μεταξύ των εκπαιδευτικών που διδάσκουν στη Μαθητεία ανά τομέα. Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν σε Κοινότητα Μαθητείας Μηχανολόγων να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους επίσης στο

Η εμπειρία των μαθητών από τη Μαθητεία είναι θετική. Από τις παρεμβάσεις μαθητών που συμμετέχουν στη Μαθητεία υπήρξαν πολύ θετικά συμπεράσματα, τόσο για την ίδια τη μάθηση αλλά κυρίως για την διέξοδο που ανοίχθηκε στους αποφοίτους των προηγούμενων ετών για πρόσβαση στην εργασία, με πλήρη δικαιώματα (είναι και αυτό ένα μάθημα) και στήριξη από το σχολείο και τους εκπαιδευτικούς. Πολλές μάλιστα παρεμβάσεις των μαθητών ήσαν ιδιαιτέρως συγκινητικές.

Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

Μια ενδιαφέρουσα ημερίδα για τη συνεργασία επαγγελματικής εκπαίδευσης, εργασίας και κοινωνικών φορέων, διοργανώνεται από τοΒιοτεχνικό Επιμελητήριο Πειραιά (ΒΕΠ) σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου, το ΙΜΕ ΓΣΕΒΕΕ και τη ΔΔΕ Πειραιά  με θέμα:

«Ο βιοτεχνικός κόσμος του ΠΕΙΡΑΙΑ συνομιλεί με την τοπική & ευρύτερη κοινότητα της Τεχνικής-Επαγγελματικής εκπαίδευσης για το κοινό μέλλον»

Πέμπτη , 6 Απριλίου 2017 (09.00π.μ – 16.00 μμ) στο ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ
(Λ. Συγγρού 387, Παλ. Φάληρο – Αμφιθέατρο)

Για να αποτελέσει η παραγωγή διέξοδο από την κρίση και η Τεχνική Εκπαίδευση επιλογή και όχι ανάγκη

Η ημερίδα προέκυψε από τις επαφές δραστήριων εκπ/κων και Δ/ντων με το Βιοτεχνικό Επιμελητήριο Πειραιά κατά τη διάρκεια της προσπάθειας τους, που πέτυχε, να πείσουν ιδιωτικές επιχειρήσεις και Δημόσιους οργανισμούς να  δώσουν θέσεις μαθητείας που τρέχει κανονικά από τις αρχές Μαρτίου .

Το Ιδρυμα Ευγενιδου και το  ΙΜΕ-ΓΣΕΒΕΕ με μεγάλο ενδιαφέρον υποστήριξαν την προσπάθεια οργανωτικά, τεχνικά και με συνεισφορά την εμπειρία και τις απόψεις τους.
Η   ΔΔΕ ΠΕΙΡΑΙΑ αγκάλιασε την προσπάθεια και έδωσε την απαραίτητη βοήθεια και διοικητική κάλυψη. To BEΠ ανταποκρίθηκε άμεσα, είχε την ιδέα της Ημερίδας και ανέλαβε  την ευθύνη του συντονισμού και της διοργάνωσης με προοπτική να συνεισφέρει μόνιμα στην υπόθεση της μαθητείας και της σχετικής ενημέρωσης των μελών του .  Είναι μια συγκυρία συνεργασίας όλων των κοινωνικών ετέρων που εμπλέκονται στην επαγγελματική εκπαίδευση και μια δυναμική δράση εξωστρέφειας των ΕΠΑΛ στην τοπική κοινωνία.

Κατεβάστε την πρόσκληση

Δείτε το πρόγραμμα

Παρακολουθήστε την ημερίδα από απόσταση https://diavlos.grnet.gr/event/e849

Τα σχολεία που θέλουν να κάνουν παρέμβαση στη συζήτηση, χρειάζεται να στείλουν τη δ/νση Skype τους  στη δ/νση vickymavrommatiΑΤhotmail.com  (ΒΕΠ)ή στη Σχολική Σύμβουλο Χρύσα Λαλαζήση στο  chrlalazisiΑΤgmail.com.  (όπου ΑΤ γράψτε @)

ΥΓΥΜΝΑΣΙΟ
Τεχνολογία
Δημιουργικές Εργασίες,

Θεματική Εβδομάδα

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ  ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο