Το Μηχανολογικό Σχέδιο

Η σχεδίαση με τη βοήθεια ψηφιακών μέσων έχει πλέον επεκταθεί και τείνει να καθιερωθεί σε όλους σχεδόν τους τεχνικούς τομείς. Τα συμβατικά σχεδιαστήρια και όργανα σχεδίασης αντικαθίστανται στους επαγγελματικούς χώρους από τον Η/Υ.

Στις μηχανολογικές κατασκευές η σχεδίαση CAD-2D, που ουσιαστικά ακολουθεί τις αρχές και τους κανόνες της συμβατικής σχεδίασης, παραχωρεί σταδιακά, όχι όμως χωρίς προβλήματα, τη θέση της στην τρισδιάστατη CAD-3D. Είναι σαφές ότι διανύεται ακόμα μεταβατικό χρονικό διάστημα, που άρχισε πριν από τριάντα περίπου χρόνια, μέχρι την ολοκλήρωση της ανάπτυξης, τυποποίησης και υιοθέτησης από όλους όσους εμπλέκονται στο σχεδιασμό και την παραγωγή βιομηχανικών προϊόντων και κατασκευών των νέων συστημάτων και διαδικασιών που αφορούν στο CAD-3D. Συστήματα και διαδικασίες που θα αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά την ασφαλή, μονοσήμαντη, πλήρη και ακριβή τεκμηρίωση και μεταφορά της μηχανολογικής κατασκευαστικής πληροφορίας μέσα σε ένα διαρκώς εξελισσόμενο ψηφιακό χώρο.

Επειδή είναι εύλογο η εκπαιδευτική αντιμετώπιση της μεταβατικής αυτής περιόδου να απασχολεί όσους διδάσκουν το Μηχανολογικό Σχέδιο στις Πολυτεχνικές και Τεχνικές Σχολές, όσα εκτίθενται στο επισυναπτόμενο άρθρο ίσως τους βοηθήσουν στην οριοθέτηση, για τα αμέσως προσεχή τουλάχιστο χρόνια, δύο κύριων ζητημάτων. Το πρώτο αφορά στο χειρόγραφο σχέδιο (σκαρίφημα) και το δεύτερο στο CAD-3D.

Τα παραπάνω αναφέρονται σε ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον άρθρο το οποίο δημοσιεύθηκε στο Δελτίο του Πανελλήνιου Συλλόγου Διπλωματούχων Μηχανολόγων Ηλεκτρολόγων (ΠΣΔΜΗ), τεύχος Δεκεμβρίου 2008 με τίτλο:

Το Μηχανολογικό Σχέδιο στις Πολυτεχνικές και Τεχνικές Σχολές (αρχείο .pdf)

Γ. Καϊσαρλή, Σ. Διπλάρη, Θ. Βασιλόπουλου , Μ. Σφαντζικόπουλου,

Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών, Τομέας Μηχ/κών Κατασκευών & Αυτ. Ελέγχου

Κατεβάστε  το άρθρο πατώντας πάνω στον τίτλο του και

Διαβάστε τις οδηγίες για τα σχετικά μαθήματα

Τεχνικό Σχέδιο Α' ΕΠΑΛ - Πρόγραμμα Σπουδών - Οδηγίες Παιδαγωγικού Ινστιτούτου

Οδηγίες για το μάθημα: Σχεδιασμός και Περιγραφή Στοιχείων Μηχανών  Β ΕΠΑΛ