Πως εξετάζονται τα Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα

Για το σχολικό έτος 2015-16, δείτε την απόφαση που καθορίζει τον τρόπο εξέτασης των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων, τις σχολές στις οποίες έχουν πρόσβαση οι απόφοιτοι κάθε τομέα και άλλες λεπτομέρειες, στην εγκύκλιο Αριθμ. Φ 151/17557/Α5/ΦΕΚ 290/12-2-2016, "Πρόσβαση κατόχων απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ) στα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ), στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπ/σης (ΑΣΠΑΙΤΕ), στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπ/σης (ΑΣΤΕ), στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ), στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών και Σχολές Αστυφυλάκων" από τη ΔΔΕ Φθιώτιδας http://didefth.gr/new/16124/panelladikes-exetasis-ke-ipopsifii-ton-epal

Παλιότερες  αποφάσεις

Καθορίστηκε ο τρόπος εξέτασης των Πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων καθώς και άλλα θέματα πρόσβασης κατόχων απολυτηρίου ΕΠΑΛ στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (Ομάδα Α) με την Υπ. Απ. Φ.151/22071/Β6/26-2-2009 με θέμα: "Πρόσβαση κατόχων απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ)-Ομάδα Α στα Ανώτατα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα(ΑΤΕΙ),στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπ/σης (ΑΣΠΑΙΤΕ),στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπ/σης (ΑΣΤΕ),στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ), στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών και Σχολές Αστυφυλάκων".

Στην Υπουργική Απόφαση κατατάσσονται σε ομάδες και καθορίζονται τα τμήματα και οι σχολές με γνωστικά αντικείμενα αντίστοιχα ή συναφή με γνωστικά αντικείμενα αντίστοιχα των τομέων των ΕΠΑΛ, τα εξεταστικά και βαθμολογικά κέντρα, τα εξεταζόμενα μαθήματα, ο τρόπος και η διαδικασία εξέτασής τους, καθώς και η εξέταση των υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Καθορίζονται επίσης οι συντελεστές βαρύτητας για τον υπολογισμό του συνολικού αριθμού μορίων, ο τρόπος και η διαδικασία βαθμολόγησης και αναβαθμολόγησης των γραπτών δοκιμίων, η διαδικασία υποβολής μηχανογραφικών δελτίων και λοιπών δικαιολογητικών, η αντιστοιχία των τομέων ΤΕΕ και ΤΕΛ με τομείς των ΕΠΑΛ καθώς και ο τρόπος και η διαδικασία επιλογής και εγγραφής των εισαγομένων στις σχολές επιτυχίας.

Στην απόφαση επισημαίνουμε ιδιαιτέρως τα παρακάτω (Άρθρο 5)

Τρόπος εξέτασης μαθημάτων

1.Τα  θέματα των πανελλαδικών εξετάσεων λαμβάνονται από την ύλη που ορίζεται ως εξεταστέα για κάθε μάθημα κατά το έτος που γίνονται οι εξετάσεις. Οι ερωτήσεις είναι ανάλογες με εκείνες που υπάρχουν στα σχολικά εγχειρίδια και στις οδηγίες του Π.Ι, διατρέχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη έκταση της εξεταστέας ύλης, ελέγχουν ευρύ φάσμα διδακτικών στόχων και είναι κλιμακούμενου βαθμού δυσκολίας. Οι μαθητές απαντούν υποχρεωτικά σε όλα τα θέματα.

2.Σε περίπτωση που ένα θέμα αναλύεται σε υποερωτήματα, η βαθμολογία που προβλέπεται  για αυτό κατανέμεται ισότιμα στις επιμέρους ερωτήσεις, εκτός αν κατά την ανακοίνωση των θεμάτων καθορίζεται διαφορετικός βαθμός για κάθε μια από αυτές.

.....

Κατά την εξέταση των μαθημάτων:

-ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ

-ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΨΥΞΗΣ

Δίνονται  για εξέταση τέσσερα (4) θέματα κλιμακούμενης δυσκολίας, μεταξύ των οποίων και ασκήσεις. Κάθε θέμα μπορεί να περιέχει έως δύο ερωτήματα.

Η βαθμολογία για το καθένα από τα ανωτέρω μαθήματα κατανέμεται ισότιμα στα τέσσερα θέματα. Η βαθμολογία κάθε θέματος κατανέμεται στα επιμέρους ερωτήματα από την Κεντρική Επιτροπή και γνωστοποιείται στους υποψηφίους με τη διανομή των θεμάτων.

Κατά την εξέταση των μαθημάτων:

-ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΘΕΡΜΑΝΣΕΩΝ

-ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ

-ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ΙΙ

Δίνονται για εξέταση τέσσερα (4) θεωρητικά θέματα κλιμακούμενης δυσκολίας. Στα θέματα αυτά δεν περιλαμβάνονται ασκήσεις. Κάθε θέμα μπορεί να περιέχει έως δύο ερωτήματα.

Η βαθμολογία για καθένα από τα ανωτέρω μαθήματα κατανέμεται ισότιμα στα τέσσερα θέματα. Ειδικότερα, η βαθμολογία κάθε θέματος κατανέμεται στα επιμέρους ερωτήματα από την Κεντρική Επιτροπή και γνωστοποιεί­ται στους υποψηφίους με τη διανομή των θεμάτων.

Κατεβάστε την Υπουργική Απόφαση Φ.151/22071/Β6/26-2-2009

Δείτε επίσης:

Οδηγίες για τη Γ΄ τάξη Μηχανολόγων και Οχημάτων

Έρευνα για τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών εξετάσεων ΕΠΑΛ και Οδηγός για καλύτερη υποστήριξη των υποψηφίων