Εισαγωγικό υλικό και βοηθήματα για το Μηχανολογικό Σχέδιο

Το Μηχανολογικό Σχέδιο αποτελεί τη γλώσσα επικοινωνίας των Μηχανολόγων και κατέχει σπουδαία θέση στην προετοιμασία των μαθητών Μηχανολογικών ειδικοτήτων. Ωστόσο, πολλές φορές οι μαθητές δεν κατανοούν την αξία του και υποβαθμίζουν το ρόλο του.

Το βασικό μάθημα στο οποίο εντάσσεται το Μηχανολογικό Σχέδιο στον τομέα Μηχανολόγων είναι το Σχεδιασμός και Περιγραφή Στοιχείων Μηχανών  το οποίο διδάσκεται στη Β΄τάξη.

Για τον τομέα Οχημάτων δεν προβλέπεται Μηχανολογικό Σχέδιο. Για την αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος, στις γενικές συμβουλές που περιλαμβάνονται στις οδηγίες της Β΄ τάξης αναφέρεται ότι "Για αυτό το λόγο είναι αναγκαίο, στα μαθήματα ΜΕΚ και Συστήματα Αυτοκινήτου να γίνονται παράλληλα ασκήσεις ανάγνωσης σχεδίων".

Κατανοώντας ότι όλες οι μηχανολογικές ειδικότητες και στους δύο τομείς χρειάζονται κάποιες αρχικές δραστηριότητες ώστε οι μεν μαθητές του Μηχανολογικού τομέα να κατανοήσουν την αξία του μαθήματος, οι δε μαθητές του τομέα Οχημάτων να έρθουν σε κάποια επαφή με το Μηχανολογικό Σχέδιο, δημιουργήσαμε μία ενδεικτική παρουσίαση σε power point, η οποία περιλαμβάνει:

1. Τρόπους διερεύνησης της ετοιμότητας των μαθητών

2. Προσομοιώσεις αρχικών αρχών σχεδίασης ώστε να διερευνήσουν ατομικά και να εξασκηθούν κυρίως  όσοι μαθητές δεν έχουν παρακολουθήσει το μάθημα Τεχνικό Σχέδιο της Α΄ τάξης (πχ όσοι έχουν έρθει από Γενικό Λύκειο) ή όσοι έχουν κενά.

3. Εικόνες από Μηχανολογικά Σχέδια Οχημάτων και Εγκαταστάσεων με αναφορά στην πηγή τους. Προφανώς, οι εκπαιδευτικοί μπορούν να προσθέσουν και άλλες φωτογραφίες από δικό τους υλικό

4. Πηγές για ολοκληρωμένο λογισμικό Μηχανολογικού Σχεδίου βήμα- βήμα

Κατεβάστε την παρουσίαση

Παρακαλούμε για τις παρατηρήσεις σας ή και για προσθήκη νέου υλικού με αναφορά στην πηγή.

Σχετικά Θέματα

Για τη διδασκαλία του  Μηχανολογικού Σχεδίου