ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Βιωματική ημέρα στο Επαγγελματικό Λύκειο για μαθητές Γυμνασίου

Η σωστή επιλογή της ειδικότητας από τους μαθητές έχει σημαντικό αντίκτυπο στη μελλοντική ζωή τους αλλά επιπλέον διαδραματίζει σπουδαίο ρόλο στη σχολική ζωή τους και κυρίως στο ενδιαφέρον τους για τα μαθήματα και στις επιδόσεις τους.

Αξιοποιώντας αυτό το δεδομένο, το 1ο και 2ο  ΕΠΑΛ Ιλίου και το 5ο ΕΚ Ιλίου, σε συνεργασία με τους σχολικούς συμβούλους Ε. Ζωγόπουλο, Ι. Λιγνό,  Β. Παπαευθυμίου και το ΚΕΣΥΠ Ιλίου ξεκίνησαν από φέτος μια πρωτότυπη δράση που απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίων, με τίτλο: «Βιωματική Ημέρα στο Επαγγελματικό Λύκειο».

Στόχος της δράσης είναι να γνωρίσουν οι μαθητές της Γ τάξης των Γυμνασίων τις ειδικότητες των ΕΠΑΛ, μέσα από απλές εργαστηριακές δραστηριότητες.

Την Οργάνωση της δράσης ανέλαβε ο υπεύθυνος Μηχανολογικού τομέα Ιλίου,  Γ. Καψάλης, Μηχανολόγος ΠΕ17.

Κατά τη διάρκεια των επισκέψεων οι μαθητές θα παρακολουθήσουν τη διεξαγωγή μιας αντιπροσωπευτικής για κάθε ειδικότητα άσκησης που περιγράφεται στο ειδικό Ενημερωτικό Τεύχος Προγραμματισμού και Υλοποίησης της Δράσης. (κατεβάστε το από εδώ).

Οι μαθητές χωρίζονται σε 10 ομάδες οι οποίες επισκέπτονται διαδοχικά τα 10 εργαστήρια του ΕΚ. Παρακάτω παρουσιάζεται το πρόγραμμα κάθε ομάδας μαθητών.

Προγραμματισμός Ομάδας

Ενδεικτικά, η δραστηριότητα στο Εργαστήριο Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων περιγράφεται παρακάτω.

Ρύθμιση λειτουργίας καυστήρα πετρελαίου

Κατεβάστε το ενημερωτικό τεύχος - οδηγό

Δείτε σχετικά άρθρα για προβολή του σχολείου μας

Πρόγραμμα Επαγγελματικής Εμπειρίας αποφοίτων και προβολή του σχολείου μας

Εξωστρεφείς δραστηριότητες του 2ου ΣΕΚ Αθήνας

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (project)   ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και Ειδική Θεματική Δραστηριότητα

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

Τεχνολογία  και Βιωματικές Δράσεις  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο