ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Δελτίο Τύπου παρουσίασης της Ημερίδας

Μια ενδιαφέρουσα ημερίδα την Τετάρτη 8 Μαρτίου, στη Χαλκίδα, για την ανταλλαγή εμπειρίας μεταξύ σχολείων τα οποία έχουν αναλάβει συστηματικές συλλογικές πρωτοβουλίες με σκοπό τη βελτίωση του σχολικού κλίματος  και με θέμα: «Τρόποι συμβουλευτικής υποστήριξης μαθητών και δράσεις βελτίωσης του σχολικού κλίματος». Θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 8 Μαρτίου και ώρα 9.00 – 15.00 και 17.00 - 20.00 στο Ξενοδοχείο Lucy στην Χαλκίδα.

Η ημερίδα διοργανώνεται από την σχολική σύμβουλο Άννα Σιγανού, σε συνεργασία με το ΚΕΔΔΥ, τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων και το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Χαλκίδας (ΚΕΣΥΠ) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας και στοχεύει στην ανάδειξη ζητημάτων όπως:

• Τι είναι ο θεσμός του «συμβούλου καθηγητή»;
  • Συμβάλλει και αν ναι πώς στην βελτίωση του σχολικού κλίματος;
  • Πού και πώς έχει εφαρμοστεί;
  • Τι είναι το coaching;
  • Τι είναι ο θεσμός του μέντορα;
  • Ποια είναι η εμπειρία από την εφαρμογή τους στο Αγγλικό εκπαιδευτικό σύστημα;
  • Υπάρχουν σχετικές εμπειρίες εφαρμογής στην Ελλάδα;
  • Η υλοποίηση ευρωπαϊκών προγραμμάτων συμβάλλει στη βελτίωση του σχολικού κλίματος;

Η ημερίδα απευθύνεται: α) στους εκπαιδευτικούς του 1ου και 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας που υλοποιούν την καινοτομία του «θεσμού του συμβούλου καθηγητή»,  β) στους εκπαιδευτικούς των ΕΠΑΛ της Εύβοιας που διδάσκουν το μάθημα «ΣΕΠ Ασφάλεια και Υγεία στον χώρο εργασίας», γ) στους εκπαιδευτικούς Αγγλικής γλώσσας ΠΕ06 για τους οποίους την επιστημονική ευθύνη έχει η κ. Σιγανού και δ) στους διευθυντές των σχολείων για τα οποία την παιδαγωγική ευθύνη έχει η κ Σιγανού.

Η ημερίδα γίνεται σύμφωνα και με την Φ. Αποφ. 1315/16.2.2017 Αρ. Έγκρισης της Περ/κής Δ/νσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας.

9.00-9.30 Εγγραφές

9.30-9.50 Έναρξη εργασιών ημερίδας, Δ. Λινάρδου, Α. Σιγανού

Χαιρετισμοί

Εισηγήσεις

9.50-10.20  Ο θεσμός του “Συμβούλου καθηγητή” Μια καινοτομική ιδέα και η υλοποίηση της

Άννα Λαμπίδη, ψυχολόγος, Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού, Ν. Νικολάου, τ. σχολικός σύμβουλος μηχανολόγων (ΠΕ12)

10.20-10.30 Η εφαρμογή του “συμβούλου καθηγητή” στα ΕΠΑΛ Πειραιά

Χρυσούλα Λαλαζήση, σχολική σύμβουλος Αρχιτεκτόνων-Πολιτ.μηχανικών-Τοπογράφων  (ΠΕ12)

10.30-12.30 Coaching  - mentoring  στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Δρ. Εύα Μαντζουράνη, Kingston University – Hong Kong University, Ιδρύτρια της ‘Ithaca Academic Coaching and Mentoring’

12.30-12.50 Συζήτηση

12.50-13.10 Διάλειμμα

13.10-14.30  Στρογγυλή τράπεζα: Δράσεις βελτίωσης του σχολικού κλίματος

Συντονιστής: Αλέκος Καλοφωλιάς, Πολιτικός Μηχανικός, Σύμβουλος Οργάνωσης και Διοίκησης,  Συντονιστής της ομάδας εργασίας του Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου

Συμμετέχουν: Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, ΕΠΑΛ Καισαριανής, ΕΠΑΛ Υμηττού, ΕΠΑΛ Δάφνης, ΕΠΑΛ Δραπετσώνας, 1ο  ΕΠΑΛ Χαλκίδας, 2ο ΕΠΑΛ Χαλκίδας

14.30-14.45 Η ενίσχυση του ρόλου της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων

Σπύρος Ντούβλης, εκπαιδευτικός ΠΕ03, υπεύθυνος για τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα στη Δ.Δ.Ε. νομού Καρδίτσας

14.45- 15.00 Σύνοψη - Προτάσεις και προοπτικές για το μέλλον

Άννα Λαμπίδη, Κάτια Αλιακίζογλου,  Άννα Σιγανού

Διάλειμμα -  Γεύμα

17.00 - 20.00 Βιωματικό εργαστήριο: «Δεξιότητες coaching και καλές πρακτικές για ενδυνάμωση του ατόμου και των σχέσεων».

Παρακαλούμε για την αναμόρφωση του ωρολογίου προγράμματος των σχολείων σας τη συγκεκριμένη ημέρα ώστε να διευκολυνθεί η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στην επιμορφωτική ημερίδα.

Η μετακίνηση των εκπαιδευτικών γίνεται χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.

Όσοι εκπαιδευτικοί δε συμμετάσχουν στην επιμορφωτική ημερίδα, ακολουθούν το πρόγραμμα του σχολείου τους.

Η Σχολική Σύμβουλος  ΠΕ06

Δρ.  Άννα Σιγανού

Σχετικά θέματα

Επαγγελματικός και Κοινωνικός ρόλος ΕΠΑΛ - Γιατί και πως να ενισχυθούν

Οδηγός Υπηρεσιών Συμβουλευτικής, Ψυχολογικής και Κοινωνικής Υποστήριξης

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  και Βιωματικές Δράσεις  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ  ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο