ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Σημαντικές παρεμβάσεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Η θεατρική παράσταση του ΕΠΑΛ Δάφνης, μια απόδειξη για τις δυνατότητες των μαθητών μας

Σε μια συνάντηση που είχα προκαλέσει παλιότερα με μαθητές, ένας από αυτούς μου δήλωσε: "κύριε Σύμβουλε να κάνουμε κάτι που να το θυμόμαστε"

Οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης είναι σίγουρο ότι έχουν πολλά να θυμούνται από τα σχολικά τους χρόνια. Τόσο όσοι συμμετείχαν στην παράσταση αλλά και η ομάδα μαθητών της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων "Φτιάχτο μόνος σου" που υποστήριξε την κατασκευή των σκηνικών, η ομάδα Τεχνικής υποστήριξης κλπ.

Με τα λόγια των μαθητών

Δείτε παρακάτω τα αποσπάσματα από την τελευταία παράσταση του σχολείου, "Το παραμύθι χωρίς όνομα" στα σκηνικά της οποίας συμμετείχε η αντίστοιχη ομάδα από τη Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων της Α΄τάξης του ΕΠΑΛ.

Αποσπάσματα από την παράσταση της θεατρικής ομάδας του 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης

"Το παραμύθι χωρίς όνομα" του Ι. Καμπανέλλη - 1η Απρίλη 2017

Με τα λόγια της εκπαιδευτικού

Το κείμενο που έχει γράψει στην πρόσκληση της εκδήλωσης η υπεύθυνη εκπαιδευτικός κα Ευαγγελία Τσολάκου, η οποία είναι και ο σκηνοθέτης της παράστασης, μας δίνει μια καλή εικόνα  για τον τρόπο με τον οποίο δουλεύει και καταφέρνει  να ενεργοποιήσει τους μαθητές να κάνουν θαύματα.

"Οι μαθητές μας, τα παιδιά μας είναι το καθένα του εκλεκτό και σαν τέτοιο ήρθε στη ζωή και σαν τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίζουμε εμείς οι εκπαιδευτικοί. Τους έχουν δοθεί από τη φύση πολλά δώρα, έχουν προικιστεί με ικανότητες και μοναδικά ταλέντα, και εμείς πρέπει, εκτός από την εκπαίδευσή τους, να τα βοηθάμε να τα ανακαλύψουν, να πιστέψουν ΄σ' αυτά με όλη τους τη δύναμη και να βαδίσουν στη ζωή τους κάνοντας όνειρα, τα δικά τους όνειρα. Να μήν γίνουν καταναλωτές των κατασκευασμένων ονείρων και των αισθητικών προτύπων που τους προσφέρει ο σύγχρονος πολιτισμός και η εποχή μας.

Έχουμε καθήκον, εμείς οι εκπαιδευτικοί, να τα βοηθήσουμε, ώστε να μην τα μαγνητίζουν οι σύγχρονοι μαγνήτες του εφήμερου και της υλικής ευτυχίας, της χαζής χαράς και του lifestyle που αποπροσανατολίζουν την πυξίδα τους.

Να τα διδάξουμε πως να δημιουργούν μόνα τους την μοίρα τους και να πάρουν την ευθύνη του εαυτού τους. Να γίνουν το λευκό τελάρο του ζωγράφου, όπου οι πινελιές και τα χρώματα θα είναι μόνο δικής τους επιλογής. Να αδράξουν τις ευκαιρίες που τους δίνονται για μόρφωση και πνευματική αναζήτηση, γιατί μόνον αυτά γεμίζουν τα κενά της ψυχής και όχι τα υλικά αγαθά και οι ανούσιες συναναστροφές.

Ένας τρόπος να το πετύχουμε αυτό είναι το Θέατρο και εγώ μέσω αυτού προσπάθησα να καταφέρω με τις μικρές μου δυνάμεις μερικά από τα παραπάνω"

Άλλες δραστηριότητες του 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης

Οι θεατρικές παραστάσεις δεν είναι όμως το μοναδικό επίτευγμα του 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης. Μεταξύ άλλων, οι συνάδελφοι του σχολείου έχουν να επιδείξουν και τις παρακάτω δραστηριότητες.

• Θεσμός συμβούλου καθηγητή στους μαθητές της Α΄ τάξης

• Πρόγραμμα ανάπτυξης στοχοθεσίας μαθητών

• Δίκτυο με άλλα σχολεία Α΄ Αθήνας, Εύβοιας,  Πειραιά, Ψυχοκοινωνικές δομές, Επιμελητή  ενηλίκων, ΚΕΣΥΠ κλπ

• Προγράμματα Erasmus κινητικότητας μαθητών

• Ομάδες Φωτογραφίας, Ζωγραφικής και Ρομποτικής

Δείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου  τις δραστηριότητές του, τα προγράμματα στα οποία συμμετέχει, τις προηγούμενες θεατρικές παραστάσεις κλπ

Κατεβάστε το Πρόγραμμα της παράστασης

ΥΓΥΜΝΑΣΙΟ
Τεχνολογία
Δημιουργικές Εργασίες,

Θεματική Εβδομάδα

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ  ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο