Κατασκευή για την ελιά

Οι μαθητές χρησιμοποιώντας χαρτόνι κάνσον, κόλλα, βελουτέ χαρτί και αληθινά φύλλα ελιάς έφτιαξαν το δικό τους ελαιόδεντρο.

Επίσκεψη 1

Την προηγούμενη εβδομάδα επισκεφτήκαμε ένα ελαιόκτημα. Οι μαθητές άκουσαν από τον γεωπόνο χρήσιμες πληροφορίες για την ελιά και συμμετείχαν στη διαδικασία της συγκομιδής.

Επίσκεψη 2

Στις 18 Φεβρουαρίου, ημέρα Τρίτη, η τάξη μας πρόκειται να επισκεφθεί το Μουσείο Ελιάς Βρανά και το ελαιοτριβείο Πρωτούλη στα πλαίσια του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης "Ελιά... η πολύτιμη".

Βίντεο

Εκπαιδευτικό πρόγραμμμα WE.CARE

Στα πλαίσια του προγράμματος "Sailing for caring" το οποίο είναι "Δίκτυο σχολείων που νοιάζονται και φροντίζουν" με σκοπό την ενδυνάμωση της ψυχικής ανθεκτικότητας των παιδιών, οι μαθητές πραγματοποίησαν την ακόλουθη δραστηριότητα με τίτλο "Πρόσωπα καρδιάς" για να γνωρίσουν τα ευχάριστα και δυσάρεστα συναισθήματα.

Contribute!
Books!
Shop!
Copyright © 2013. KIDS ScHO0L Rights Reserved.