Ημερολόγιο συμβάντων |
ΣΤ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ
ΤΗΣ
ΡΩΣΙΑΣ
Πρωτεύον Μέλος της Ιεράς Συνόδου:
Ο Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας Σεραφείμ.
α) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Μητροπολίτες
-
Ο Μόσχας και Κολόμνας Φιλάρετος. 05-08-1817.
Έδρα Μόσχα.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ριαζάν και Ζαράισκ Ευγένιος. 14-07-1818.
Έδρα Ριαζάν.
-
Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Αβραάμ. 21-07-1818.
Έδρα Γιαροσλάβ.
-
Ο Τβερ και Κάσιν Γρηγόριος. 07-05-1822.
Έδρα Τβερ.
Επίσκοποι
-
Ο Σμολένσκ και Δορογκομπούη Ιωσήφ. 09-11-1819.
Έδρα Σμολένσκ.
-
Ο Τούλας και Μπελιώβου Δαμασκηνός. 14-12-1819. Έδρα Τούλα.
-
Ο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Παρθένιος. 21-08-1821. Έδρα Βλαδίμη.
-
Ο Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Αμβρόσιος. 17-06-1823. (Εκλογή 01-02-1832,
από Βολυνίας).
Έδρα Νιζνίι Νόβγκοροντ.
-
Ο Καλούγας και Μπορώβου Νικάνωρ.
28-03-1826.
Έδρα Καλούγα.
-
Ο
Κοστρομά και Γκάλιτς Παύλος.
26-05-1830. Έδρα Κοστρομά.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Δημητρώβου Νικόλαος. 08-06-1831.
Βικάριος της Ι.Ε. Μόσχας.
β) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Επίσκοποι
-
Ο Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Στέφανος. 14-09-1813.
Έδρα Βόλογδα.
-
Ο Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Γεώργιος. 24-08-1824.
Έδρα Αρχάγγελος.
-
Ο Ολονέτς και Πετροζαβόδσκ Ιγνάτιος. 26-02-1828. Έδρα Πετροζαβόδσκ.
-
Ο Βιάτκας και Σλομποδά Ιωαννίκιος.
03-04-1832.
Έδρα Βιάτκα.
γ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία
και τη Βαλτική.
Μητροπολίτες
-
Ο Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας Σεραφείμ.
25-12-1799.
Έδρα Αγία Πετρούπολη.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Πσκώβου, Λιβονίας και Κουρλάνδης Μεθόδιος. 21-09-1813.
Έδρα Πσκωβ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Παλαιάς Ρωσίας Τιμόθεος. 07-10-1828.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
-
Ο Ρεβάλης Σμάραγδος. 20-09-1831.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
δ) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Βορόνεζ και Ζαντόνσκ Αντώνιος. 31-01-1826. (Προαγωγή 06-08-1832).
Έδρα Βορόνεζ.
Επίσκοποι
-
Ο Ορέλ και Σέβσκ Νικόδημος. 15-07-1828.
Έδρα Ορέλ.
-
Ο Πένζας και Σαράνσκ Ιωάννης. 17-08-1830.
Έδρα Πένζα.
-
Ο Κούρσκ και Μπελγορόδου Ηλιόδωρος. 13-03-1832.
Έδρα Μπέλγκοροντ.
-
Ο Ταμπώβου και Σάτσκ Αρσένιος. 24-04-1832.
Έδρα Ταμπώβ.
ε) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα και τον
Βόρειο Καύκασο.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Σιμπίρσκ και Συζράν Ανατόλιος. 31-03-1812. (Εκλογή 10-02-1832, από
Μίνσκ).
Έδρα Σιμπίρσκ.
Σημείωση: Η Ι.Ε. Σιμπίρσκ και Συζράν ιδρύθηκε στις 10-02-1832
με απόσπαση από την Ι.Ε. Καζάν.
-
Ο Αστραχανίου και Ενοταέβου Παύλος. 18-02-1817. (+ 07-02-1832).
Έδρα Άστραχαν.
-
Ο Καζάν και Σβιάζσκ Φιλάρετος. 01-06-1819.
Έδρα Καζάν.
Σημείωση: Στις 10-02-1832 η Ι.Ε. Καζάν και Σιμπίρσκ
μετωνομάστηκε σε "Καζάν και Σβιάζσκ".
-
Ο Νοβοτσερκάσκ και Γεωργιέβου Αθανάσιος. 10-03-1821. Έδρα
Νοβοτσερκάσκ.
-
Ο Αστραχανίου και Ενοταέβου Βιτάλιος. 28-02-1826. (Εκλογή
12-03-1832, από Σλομποδά Ουκρανίας. Προαγωγή αυθημερόν).
Έδρα Άστραχαν.
Επίσκοποι
-
Ο Σαρατώβου και Τσαρίτσιν Ιάκωβος. 27-03-1832.
Έδρα Σαράτωβ.
στ) Αρχιερείς στα Ουράλια.
Επίσκοποι
-
Ο Πέρμης και Αικατερινβούργου Αρκάδιος. 03-02-1829.
Έδρα Πέρμη.
-
Ο Ορενβούργου και Ουφάς Μιχαήλ. 27-09-1831. Έδρα Ουφά.
ζ) Αρχιερείς στη Σιβηρία, την Κεντρική Ασία
και την Άπω Ανατολή.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Τομπόλσκ και Σιβηρίας Αθανάσιος. 29-07-1823. (Εκλογή 24-01-1832, από
Κάτω Νοβγορόδου. Προαγωγή αυθημερόν).
Έδρα Τομπόλσκ.
-
Ο Ιρκούτσκ, Νερτσίνσκ και Γιακουτίας Μελέτιος.
21-11-1826.
Έδρα Ιρκούτσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Τόμσκ και Ιενεσέης (χηρεύει). Έδρα Τόμσκ.
Σημείωση: Η Ι.Ε. Τόμσκ και Ιενεσέης ιδρύθηκε στις 22-04-1832
με απόσπαση από την Ι.Ε. Τομπόλσκ.
η) Αρχιερείς στην Ουκρανία, την Πολωνία, τη
Λιθουανία, τη Λευκορωσία και τη Βεσσαραβία.
Μητροπολίτες
-
Ο Κιέβου και Γαλικίας Ευγένιος. 17-01-1804.
Έδρα Κίεβο.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Κισινιώβου και Χοτίνσκ Δημήτριος. 16-07-1811.
Έδρα Κισινιώβ.
-
Ο
Τσερνιγόβου και Νιέζιν Βλαδίμηρος. 11-05-1819.
Έδρα Τσερνιγώβ.
-
Ο Αικατερινοσλάβ, Χερσώνος και Ταυρίδος Γαβριήλ. 18-09-1821. (Προαγωγή
31-12-1832).
Έδρα Αικατερινοσλάβ (Ντνίπρο).
-
Ο Κάμενετς Ποδόλσκ και Βρατσλάβας Κύριλλος. 26-10-1824. (Εκλογή
24-01-1832, από Βιάτκας. Προαγωγή αυθημερόν).
Έδρα Κάμενετς Ποδόλσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Βολυνίας και Ζιτόμιρ Ιννοκέντιος. 23-05-1827.
(Εκλογή 10-02-1832, από Κούρσκ). Έδρα Ιερά Μονή Ποτσαέβου.
-
Ο Μογιλιέβου και Βίτεμπσκ Γαβριήλ. 20-05-1828.
Έδρα Μογιλιέβ.
-
Ο Μίνσκ και Λιθουανίας Ευγένιος. 11-06-1829. (Εκλογή 10-02-1832, από
Ταμπώβου).
Έδρα Μίνσκ.
-
Ο Πολτάβας και Περεγιασλάβας Ναθαναήλ. 08-09-1830.
Έδρα Πολτάβα.
-
Ο Σλομποδά Ουκρανίας και Χαρκόβου Ιννοκέντιος. 19-05-1832.
Έδρα Χάρκοβο.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Τσιγκιρίν Κύριλλος. 13-05-1828.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
Επίσκοποι
θ) Εξαρχία Γεωργίας.
Αρχιεπίσκοπος Έξαρχος
-
Ο Ιβηρίας (Καρταλίνης) και Καχέτης Μωυσής, Έξαρχος Γεωργίας.
02-03-1824. (Εκλογή 12-03-1832, από Σαρατώβου. Προαγωγή αυθημερόν).
Έδρα Τιφλίδα.
Μητροπολίτες
-
Ο Μπόδβης και Σιγκνάγκης Ιωάννης. 1790.
Έδρα Σιγκνάγκη.
-
Ο Μινγκρέλης Δαυΐδ.
24-04-1805. Έδρα Μαρτβίλη.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ιμερέτης και Γκούριας Σωφρόνιος. 1793. Έδρα Κουταΐση.
Επίσκοποι
-
Ο Αχταλείας Αζαρίας. περ. 1830.
Έδρα Αχταλά.
-
Ο Τζουμάτης (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Ιμερέτης Σωφρόνιος.
Έδρα Τζουμάτη.
-
Ο Σεμοκμέδης (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Ιμερέτης Σωφρόνιος.
Έδρα Σεμοκμέδη.
Βικάριοι Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Γκόρης Στέφανος. περ. 1800.
Βικάριος της Ι.Ε. Ιβηρίας.
ι) Σχολάζοντες Αρχιερείς.
-
Ο π. Κάμενετς Ποδόλσκ και Βρατσλάβας Ξενοφών. 15-01-1800. (Παραίτηση
24-01-1832).
-
Ο π. Ορενβούργου και Ουφάς Αυγουστίνος. 10-06-1806.
-
Ο π. Ιβηρίας και Καχέτης Ιωνάς. 24-03-1812. (Παραίτηση 05-03-1832).
-
Ο π. Τσερνιγόβου και Νιέζιν Λαυρέντιος. 19-01-1819.
-
Ο π. Πέρμης και Αικατερινβούργου Διονύσιος. 15-07-1823.
-
Ο π. Ιρκούτσκ, Νερτσίνσκ και Γιακουτίας Ειρηναίος. 31-01-1826.
-
Ο π. Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Ααρών. 14-02-1826.
|