Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1940

Ημερολόγιο συμβάντων

Ζ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Βουκουρεστίου, Μητροπολίτης Ουγγροβλαχίας και Πατριάρχης  πάσης Ρουμανίας κ. Νικόδημος. 24-05-1909.

Έδρα Βουκουρέστι.

α) Μητρόπολη Ουγγροβλαχίας.

Επίσκοποι

  1. Ο Μπουζαίου Γεννάδιος. 13-04-1923.
    Έδρα Μπουζαίου.

  2. Ο Τόμιδος Γερόντιος. 23-12-1923.
    Έδρα Κωστάντζα.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Πλοεστίου Βενιαμίν. 23-06-1929.
    Βικάριος της Ι.Α. Βουκουρεστίου.

  2. Ο Σιλίστρας Γαλακτίων. 31-03-1935.
    Βικάριος της Ι.Ε. Τόμιδος.

  3. Ο Τιργοβιστίου Αιμιλιανός. 06-12-1938.
    Βικάριος της Ι.Α. Βουκουρεστίου.

β) Μητρόπολη Μολδαβίας.

Μητροπολίτης

  1. Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιασίου και Μητροπολίτης Μολδαβίας Ειρηναίος. 12-11-1936.
    Έδρα Ιάσιο.

Επίσκοποι

  1. Ο Ρωμανού Λουκιανός. 06-05-1923.
    Έδρα Ρώμαν.

  2. Ο Κάτω Δουνάβεως Κοσμάς. 22-07-1923.
    Έδρα Γαλάτσι.

  3. Ο Χουσίων Γρηγόριος. 28-12-1924. (Εκλογή 11-06-1940, από Άρτζες).
    Έδρα Χούσοι.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Χουσίων διετέλεσε ο Βοτοσιανίων Βαλέριος.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Μπακάου Ιλαρίων. 14-04-1923.
    Βικάριος της Ι.Ε. Ρωμανού.

  2. Ο Βοτοσιανίων Βαλέριος. 25-03-1938.
    Βικάριος της Ι.Α. Ιασίου.

γ) Μητρόπολη Τρανσυλβανίας.

Μητροπολίτης

  1. Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Άλβας Ιούλιας και Σιμπίου και Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας Νικόλαος. 17-05-1920.
    Έδρα Σιμπίου.

Επίσκοποι

  1. Ο Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου Ανδρέας. 04-07-1926.
    Έδρα Αράντ.

  2. Ο Τιμισοάρας Βασίλειος. 31-12-1933. (Εκλογή 12-06-1940, από Καρανσεμπές).
    Έδρα Τιμισοάρα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Τιμισοάρας διετέλεσε μέχρι τις 22-03-1940 ο Αράδου Ανδρέας και από τις 24-03-1940 μέχρι τις 12-06-1940 ο Οραδίας Νικόλαος.

  3. Ο Βάδου, Φελεάκου και Κλουζίου Νικόλαος. 31-05-1936.
    Έδρα Κλούζ Ναπόκα.

  4. Ο Οραδίας Νικόλαος. 01-06-1936.
    Έδρα Οράντεα.

  5. Ο Καρανσεμπές (χηρεύει).
    Έδρα Καρανσεμπές.

δ) Μητρόπολη Ολτενίας, Ριμνίκου και Σεβερίνου.

Μητροπολίτης

  1. Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κραϊόβης και Μητροπολίτης Ολτενίας, Ριμνίκου και Σεβερίνου Νήφων. 17-02-1929.
    Έδρα Κραϊόβα.

Επίσκοπος

  1. Ο Άρτζες (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Τιργοβιστίου Αιμιλιανός.
    Έδρα Κούρτεα ντε Άρτζες.

ε) Μητρόπολη Βουκοβίνης.

  1. Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τσερνοβικίου και Μητροπολίτης Βουκοβίνης Τίτος. 25-03-1926. (Εκλογή 13-06-1940, από Χοτίνου).
    Έδρα Τσέρνοβιτς.

Επίσκοποι

  1. Ο Μαραμούρες Βασίλειος. 14-10-1928.
    Έδρα Σιχέτ (Σιχέτου Μαρματιέι). Διαμένει εμπερίστατος στο Σιμπίου.

  2. Ο Χοτίνου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Ενόπλων Δυνάμεων Παρθένιος.
    Έδρα Μπελτσύ Μολδαβίας.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Σουτσεάβας Ευγένιος. 09-07-1939.
    Βικάριος της Ι.Α. Τσερνοβικίου.

στ) Μητρόπολη Βεσσαραβίας.

Μητροπολίτης

  1. Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κισινάου και Μητροπολίτης Βεσσαραβίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Τιγκίνας Εφραίμ.
    Έδρα Κισινάου Μολδαβίας.

Επίσκοποι

  1. Ο Ασπροκάστρου και Ισμαήλ Διονύσιος. 22-07-1918.
    Έδρα Ισμαήλ Ουκρανίας.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Τιγκίνας Εφραίμ. 28-02-1938.
    Βικάριος της Ι.Α. Κισινάου.

ζ) Υπερόριοι Αρχιερείς.

Επίσκοποι

  1. Ο Αμερικής Πολύκαρπος. 24-03-1935.
    Έδρα Ντητρόιτ. Διαμένει εμπερίστατος στη Ρουμανία.

η) Λοιποί Επίσκοποι.

  1. Ο Ενόπλων Δυνάμεων Παρθένιος. 25-09-1937.
    Έδρα Άλμπα Τζούλια.

θ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Ριμνίκου Βαρθολομαίος. 08-04-1912.

  2. Ο π. Βεσσαραβίας Γουρίας. 15-07-1918.

  3. Ο π. Βουκοβίνης Βησσαρίων. 25-03-1921. (Παραίτηση Μάιος 1940).

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.