Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ κυρός Φλαβιανός. (1889-1958).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Λενίδωβιτς Ιβάνωφ γεννήθηκε στις 14 Μαΐου 1889. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1913 και Πρεσβύτερος το 1915. Φοίτησε στη Θεολογική Ακαδημία του Καζάν, δεν ολοκλήρωσε όμως τις σπουδές του, επειδή αυτή έκλεισε το 1918. Προσχώρησε στη λεγόμενη "ζώσα Εκκλησία" στην οποία χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κουμπάν και Κρασνοδάρ στις 27 Ιουνίου 1934. Τον Δεκέμβριο του 1935 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 21 Νοεμβρίου 1944 απηύθυνε αίτημα προς τον τοποτηρητή του Πατριαρχικού Θρόνου Μητροπολίτη Λένινγκραδ Αλέξιο για ένταξή του στο Πατριαρχείο Ρωσίας. Στις 28 Δεκεμβρίου 1944 έγινε δεκτός στο Πατριαρχείο Ρωσίας με τον βαθμό του Πρεσβυτέρου. Στις 3 Ιανουαρίου 1945 εκάρη μοναχός. Στις 8 Ιανουαρίου 1945 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Μόσχας Επίσκοπος Κρασνοδάρ και Κουμπάν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης Νικόλαος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Τούλας και Μπελιώβου Βιτάλιο και τον Επίσκοπο Κισινιώβου και Μολδαβίας Ιερώνυμο. Στις 19 Οκτωβρίου 1949 εξελέγη Επίσκοπος Ορέλ και Μπριάνσκ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1955 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 28 Νοεμβρίου 1955 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ροστόβου και Καμένσκ (από τις 26 Δεκεμβρίου 1957 Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ). Εκοιμήθη στις 7 Οκτωβρίου 1958.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.