Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου κυρός Ιάκωβος. (1878-1958).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Παναγής Νικολάου-Γκιγκίλας γεννήθηκε στα Μοσχονήσια στις 17 Ιανουαρίου 1878. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Οκτωβρίου 1894 από τον Επίσκοπο Μοσχονησίων Ιάκωβο και Πρεσβύτερος το 1908. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης, στην οποία εισήχθη ως υπότροφος του Πατριάρχου π. Ιεροσολύμων Νικοδήμου, το 1903. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Σμύρνης (1903-1908). Στις 16 Μαρτίου 1908 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χριστουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σμύρνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σμύρνης Βασίλειος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Φιλαδελφείας Προκόπιο, Δυρραχίου Ιωάννη και τους Επισκόπους π. Ανέων Κωνσταντίνο και Ειρηνουπόλεως Αρσένιο. Τον Φεβρουάριο του 1911 εξελέγη Μητροπολίτης Δυρραχίου. Το 1919 τοποθετήθηκε Πατριαρχικός Έξαρχος Κορυτσάς. Από την Κορυτσά απελάθηκε τον Νοέμβριο του 1921 και μετέβη στη Σμύρνη. Στις 20 Ιανουαρίου 1925 εξελέγη Μητροπολίτης Μυτιλήνης. Εκοιμήθη στη Μυτιλήνη στις 25 Μαρτίου 1958.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 09 Απριλίου 2018.