Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυδωνιών κυρός Αγαθάγγελος. (1885-1960).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Παπαθεοδώρου γεννήθηκε στην Αρκαδιούπολη (Λουλέ Μπουργάζ) της Ανατολικής Θράκης το 1885. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1909, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Η εν τω κατά Κέλσου υπέρ υπέρ των προφητειών και των θαυμάτων απολογία του Ωριγένους". Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Γερμανό. Το 1924 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Καρδαμύλων Ιωακείμ. Στις 15 Απριλίου 1926 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ελαίας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 24 Απριλίου 1926 στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Γαλατά Κωνσταντινουπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νεοκαισαρείας Αμβρόσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σηλυβρίας Ευγένιο και Ίμβρου και Τενέδου Ιάκωβο. Στις 5 Οκτωβρίου 1943 εξελέγη Μητροπολίτης Κυδωνιών. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 23 Ιουλίου 1960. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στις 25 Ιουλίου 1960, προεξάρχοντος του Κωνσταντινουπόλεως Αθηναγόρου. Ενταφιάστηκε στην Ιερά Μονή Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.