Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως κυρός Κωνσταντίνος. (1892-1961).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ισαάκ Αλατόπουλος γεννήθηκε στη Νεάπολη (Νεβσεχίρ) της Καππαδοκίας το 1892. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1915. Στη συνέχεια διορίστηκε Διευθυντής των εκπαιδευτηρίων Χρυσουπόλεως. Το 1917 χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος και διορίστηκε Εφημέριος στην Κοινότητα Πριγκήπου. Το 1923 διορίστηκε Μέγας Πρωτοσύγκελος των Πατριαρχείων. Στις 22 Ιανουαρίου 1925 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ειρηνουπόλεως. Η χειροτονία του έγινε στις 30 Ιανουαρίου 1925 στον Ιερό Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου Σταυροδρομίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νεοκαισαρείας Αμβρόσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μυτιλήνης Ιάκωβο και Ανέων Θωμά. Στη συνέχεια διορίστηκε Αρχιερατικός προϊστάμενος της περιφερείας Σταυροδρομίου της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Στις 17 Δεκεμβρίου 1927 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο και στις 31 Ιουλίου 1928 σε εν ενεργεία Μητροπολίτη επίσης με τον ίδιο τίτλο. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 5 Μαΐου 1961.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.