Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Βαρσοβίας και πάσης Πολωνίας κυρός Μακάριος. (1884-1961).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Φεοντόροβιτς Όξιουκ γεννήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1884 στο χωριό Λουκόβισκο της Επαρχίας Κωνσταντινόβου του Νομού Χέλμ της Ρωσικής Αυτοκρατορίας (σήμερα στην Πολωνία). Το 1907 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Χέλμ και το 1911 από τη Θεολογική Ακαδημία του Κιέβου. Το 1917 εξελέγη καθηγητής στη Θεολογική Ακαδημία του Κιέβου και παρέμεινε στη θέση αυτή μέχρι το κλείσιμο της σχολής το  1922. Από το 1926 μέχρι το 1932 εργάστηκε στη βιβλιοθήκη της Ακαδημίας επιστημών Κιέβου. Το 1942 χήρεψε και το ίδιο έτος εισήλθε στις τάξεις του κλήρου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Ιουλίου 1942 και Πρεσβύτερος στις 6 Ιουλίου 1942 από τον Επίσκοπο Λβώβου Παντελεήμονα. Υπηρέτησε στην επισκοπή Κιέβου. Το 1943 προήχθη σε Πρωθιερέα. Στις 20 Απριλίου 1945 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Απριλίου 1945 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λβώβου και Τερνοπόλεως. Την χειροτονία τέλεσε στη Μόσχα ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κιέβου Ιωάννη και τον Επίσκοπο Κισινιώβου Ιερώνυμο. Στις 21 Απριλίου 1946 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 3 Ιουνίου 1948 ανέλαβε και την Επισκοπή Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ. Στις 17 Μαρτίου 1950 απαλλάχθηκε από τη διοίκηση της Επισκοπής Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ. Στις 15 Μαΐου 1951 εντάχθηκε στην Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Πολωνίας και στις 8 Ιουλίου 1951 εξελέγη Μητροπολίτης Βαρσοβίας και πάσης Πολωνίας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Βρότσλαβ και Στσέτσιν από τις 5 Δεκεμβρίου 1951 μέχρι τις 22 Μαρτίου 1953. Εκοιμήθη στην Οδησσό στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου στις 2 Μαρτίου 1961. Ενταφιάστηκε στην ίδια Μονή.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.