Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ κυρός Ιλαρίων. (1884-1965).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Μιχαήλοβιτς Κοτσέργκιν γεννήθηκε στο Κίεβο το 1884. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Κιέβου το 1907. Χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος το 1941 στο Κίεβο. Χήρευσε το 1948 και στη συνέχεια εισήλθε στον μοναχισμό. Στις 13 Νοεμβρίου 1949 χειροτονήθηκε στο Κίεβο τιτουλάριος Επίσκοπος Ουμάν, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Χερσώνος και Οδησσού Νίκωνα και Τσερνιγόβου και Νιέζιν Ιάκωβο. Στις 17 Μαρτίου 1950 του ανατέθηκαν καθήκοντα τοποτηρητή της Επισκοπής Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ και στις 22 Ιουλίου 1950 εξελέγη Επίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ. Στις 5 Σεπτεμβρίου 1956 εξελέγη Επίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ. Στις 14 Αυγούστου 1961 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 24 Νοεμβρίου 1965.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.