Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Τσερνιγόβου και Νιέζιν κυρός Ιάκωβος. (1900-1983).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Μιχαήλοβιτς Ζάικα γεννήθηκε στις 25 Σεπτεμβρίου 1900 στην περιοχή του Ζιτόμιρ. Στις 17 Μαρτίου 1925 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ποτσαέβου. Στις 25 Απριλίου 1925 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Πίνσκ και Πολεσίας Αλέξανδρο. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε από τον Αρχιεπίσκοπο Κρεμένετς Σίμωνα. Στις 2 Φεβρουαρίου 1947 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βιννίτσης και Βρατσλάβας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Κάμενετς Ποδόλσκ Παγκράτιο και Ουμάν Νήφωνα. Στις 18 Νοεμβρίου 1948 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν. Στις 17 Νοεμβρίου 1953 τέθηκε στους σχολάζοντες Αρχιερείς για λόγους υγείας. Διέμενε αρχικά στο Τσερνιγόβ και στη συνέχεια μετακόμισε στο Πολόνογιε (Polonnoye) του Νομού Χμιελνικίου. Εκοιμήθη στις 18 Μαρτίου 1983.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.