Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Σμολένσκ και Δορογκομπούη κυρός Ιννοκέντιος. (1883-1965).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Ιβάνοβιτς Σοκάλ γεννήθηκε στις 7 Ιανουαρίου 1883 στο χωριό Κορχώβ (σημερινή Στάιφκα) του Κυβερνείου του Χέλμ της Πολωνίας (σήμερα στην Επαρχία Σοκάλ του Νομού Λβώβου της Ουκρανίας). Το 1910 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Κιέβου. Στις 14 Οκτωβρίου 1912 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Ρίλσκ Νικόδημο. Το 1919 τέθηκε επικεφαλής της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Από το 1921 μέχρι το 1931 διετέλεσε καθηγητής σε πνευματικά σεμινάρια της Γιουγκοσλαβίας. Από το 1931 μέχρι το 1950 διετέλεσε εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίας Τριάδος στο Βελιγράδι. Το 1950 διορίστηκε Διευθυντής του Θεολογικού σεμιναρίου στο Σαράτωβο, στις 25 Ιουνίου 1953 μεταφέρθηκε στο Θεολογικό σεμινάριο του Μίνσκ και το 1956 στο Θεολογικό σεμινάριο της Οδησσού. Στις 20 Ιουλίου 1957 διορίστηκε Εφημέριος του καθεδρικού ναού του Σμολένσκ και Αρχιγραμματέας της Επισκοπής Σμολένσκ. Στις 21 Απριλίου 1959 εκάρη μοναχός και στις 25 Απριλίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Μαΐου 1959 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή του Σεργιέβου Ποσάντ Επίσκοπος Σμολένσκ και Δορογκομπούη. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Μοζάισκ Μακάριο και τον Επίσκοπο Δημητρώβου Ποιμένα. Στις 15 Οκτωβρίου 1964 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Εκοιμήθη στις 14 Μαΐου 1965. Ενταφιάστηκε στο Νεκροταφείο του Τιχβίν στο Σμολένσκ.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.