Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1966

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Επίσκοποι.

β) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

ΙΓ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας (χηρεύει).

Έδρα Τίρανα.

α) Επίσκοποι.

  1. Ο Αργυροκάστρου Παντελεήμων. 11-04-1937.
    Έδρα Αργυρόκαστρο.

  2. Ο Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης (χηρεύει).
    Έδρα Βεράτι.

  3. Ο Κορυτσάς (χηρεύει).
    Έδρα Κορυτσά.

β) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

  1. Ο Απολλωνίας Ειρηναίος. 01-02-1942.

ΜΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ

Σημείωση: Μετά την βίαιη απομάκρυνση του Αρχιεπισκόπου Τιράνων Χριστοφόρου κατέλαβε τη θέση αυτού ο Παΐσιος (Πάσχος) από τη Βοδίτσα της Επαρχίας Κολώνιας με την υποστήριξη της κυβερνήσεως των Τιράνων. Ο νέος Αρχιεπίσκοπος προέβη στην σύσταση αντικανονικής Συνόδου, η οποία αποτελέστηκε από τους: α) Παΐσιο (Πάσχο) Μητροπολίτη Δυρραχίου και Τιράνων και Αρχιεπίσκοπο πάσης Αλβανίας, β) Κύριλλο (Νάσλαζι) Επίσκοπο Βερατίου, γ) Φιλόθεο (Ντούνι) Επίσκοπο Κορυτσάς, δ) Δαμιανό (Κοκονέσι) Επίσκοπο Αργυροκάστρου και ε) Σωφρόνιο (Μπορόβα) Βοηθό Επίσκοπο στη διάθεση της Ιεράς Συνόδου.
Το Οικουμενικό Πατριαρχείο δεν ανεγνώρισε τη Σύνοδο λόγω της βίαιης απομάκρυνσης του Αρχιεπισκόπου Χριστοφόρου και την αντικανονική εγκατάσταση διαδόχου. Ωστόσο η Σύνοδος αυτή αναγνωρίστηκε από το Πατριαρχείο Ρωσίας.

     Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας Παΐσιος. 18-04-1948. (+ 04-03-1966).
Έδρα Τίρανα.

     Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας Δαμιανός. 14-09-1952. (Εκλογή 07-03-1966, από Αργυροκάστρου).
Έδρα Τίρανα.

Επίσκοποι

  1. Ο Κορυτσάς Κύριλλος. 1952. (Εκλογή 1966, από Βερατίου).
    Έδρα Κορυτσά.

  2. Ο Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης Σπυρίδων. 1966.
    Έδρα Βεράτι.

  3. Ο Αργυροκάστρου (χηρεύει).
    Έδρα Αργυρόκαστρο.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Απολλωνίας Δανιήλ. 1965.

Υπερόριοι Αρχιερείς

  1. Ο Αμερικής Στέφανος. 20-03-1965.
    Έδρα Βοστώνη.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 25 Οκτωβρίου 2018.