Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Σιδηροκάστρου κυρός Βασίλειος. (1877-1968).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Μαγκριώτης γεννήθηκε το 1877 στο Ευκάρυο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1903. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1903 και Πρεσβύτερος το 1906. Το 1907 διορίστηκε Αρχιερατικός Επίτροπος Γιαννιτσών της Μητροπόλεως Βοδενών. Το 1920 διορίστηκε Αρχιερατικός Επίτροπος στης Σαράντα Εκκλησιές. Στις 4 Απριλίου 1926 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά Θεσσαλονίκης τιτουλάριος Επίσκοπος Απαμείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δαρδανελλίων Ειρηναίος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Αριστείας Ιερόθεο και Απολλωνιάδος Ιωακείμ. Στις 9 Δεκεμβρίου 1930 εξελέγη Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου. Στις 24 Ιανουαρίου 1967 απεχώρησε της ενεργού υπηρεσίας λόγω ορίου ηλικίας. Εκοιμήθη στο Σιδηρόκαστρο στις 24 Ιουνίου 1968.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 15 Ιουλίου 2018.