Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κισινιώβου και Μολδαβίας κυρός Νεκτάριος. (1902-1969).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Κωνσταντίνοβιτς Γρηγόριεφ γεννήθηκε στις 26 Μαΐου 1902 στο χωριό Χόχλοβο του Κυβερνείου του Καζάν. Στις 17 Οκτωβρίου 1923 εκάρη μοναχός. Στις 21 Οκτωβρίου 1923 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 24 Φεβρουαρίου 1924 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 28 Δεκεμβρίου 1930 συνελήφθη και καταδικάστηκε σε τρία χρόνια καταναγκαστικά έργα. Αποφυλακίστηκε το 1934. Από το 1941 μέχρι το 1944 υπηρέτησε στη Λευκορωσία και στην Ουκρανία. Στις 29 Ιουνίου 1947 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βιτάλιο και τον Επίσκοπο Ιβανόβου και Κίνεσμα Παΐσιο. Στις 3 Ιουνίου 1948 εξελέγη Επίσκοπος Τιρασπόλεως και τοποτηρητής της Επισκοπής Κισινιώβου. Στις 7 Ιουνίου 1949 εξελέγη Επίσκοπος Κισινιώβου και Μολδαβίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1956 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 3 Αυγούστου 1963 σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στη Μόσχα στις 9 Μαρτίου 1969. Ενταφιάστηκε στο Κοιμητήριο Καλιτνικόβσκοε στη Μόσχα.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.