Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αίνου κυρός Απόστολος. (1915-1977).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Παπαϊωάννου γεννήθηκε στον Άγιο Ισίδωρο Ρόδου το 1915. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1936. Στις 8 Μαρτίου 1936 χειροτονήθηκε Διάκονος στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Χάλκης από τον Επίσκοπο Μιλήτου Αιμιλιανό. Ως Διάκονος υπηρέτησε στη Μητρόπολη Ρόδου. Στις 11 Απριλίου 1943 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Ρόδου Απόστολο. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Ρόδου. Στις 13 Ιουλίου 1950 εξελέγη Μητροπολίτης Καρπάθου και Κάσου. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 6 Αυγούστου 1950 στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Προύσης Πολύκαρπος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Θεοδωρουπόλεως Λεόντιο, Προικοννήσου Φιλόθεο, Σάρδεων Μάξιμο και Ικονίου Ιάκωβο. Στις 13 Φεβρουαρίου 1975 εξελέγη Μητροπολίτης Αίνου και τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Βλατάδων στη Θεσσαλονίκη. Στη θέση του Ηγουμένου παρέμεινε μέχρι τον Απρίλιο του 1976. Εκοιμήθη στη Ρόδο στις 28 Νοεμβρίου 1977.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.