Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Συρμίου κυρός Μακάριος. (1903-1978).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Δραγούτιν Τζώρτζεβιτς γεννήθηκε στις 25 Οκτωβρίου 1903 στο Κότσελεμπ της Σερβίας. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 31 Μαρτίου 1924 εκάρη μοναχός. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Μπρανιτσέβου Μητροφάνη. Το 1925 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Άνω Καρλοβικίου Ιλαρίωνα.  Το 1945 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Ιουνίου 1947 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Βελιγραδίου Επίσκοπος Βουδίμλιε και Πολίμσκας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γαβριήλ, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Σκοπίων Ιωσήφ και τον Επίσκοπο Ζλετόβου και Στρωμνίτσης Βικέντιο. Το 1955 εξελέγη Επίσκοπος Συρμίου. Εκοιμήθη στο Νόβι Σαντ στις 22 Μαρτίου 1978.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.