Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Καλούγας και Μπορώβου κυρός Δονάτος. (1899-1979).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Θεοδώροβιτς Σεχεγκόλεφ γεννήθηκε στις 2 Ιουνίου 1899 στην Ρίγα της Λετονίας. Στις 28 Μαρτίου 1926 εκάρη μοναχός και στις 5 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Μούρομ Ευγένιο. Στις 23 Απριλίου 1928 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 14 Ιουνίου 1956 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπίησκ, Βικάριος της Επισκοπής Νέας Σιβηρίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ορέλ και Μπριάνσκ Ιερώνυμο, Τασκένδης και Μέσης Ασίας Ερμογένη και Κουϊμπισέβου και Συζράν Μητροφάνη. Στις 14 Μαρτίου 1957 εξελέγη Επίσκοπος Σβερδλόβου και Κουργάν και στις 8 Αυγούστου του ίδιου έτους Επίσκοπος Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς. Στις 26 Δεκεμβρίου 1957 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπάλτας, Βικάριος της Επισκοπής Χερσώνος και Οδησσού. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1958 εξελέγη Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης. Στις 5 Μαΐου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Στις 5 Ιουλίου του ίδιου έτους αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Στις 25 Νοεμβρίου 1965 εξελέγη Επίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1971 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Απριλίου 1975 παραιτήθηκε και έκτοτε ζούσε εφησυχάζων στη Μόσχα. Εκοιμήθη στις 27 Οκτωβρίου 1979.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.