Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1979

ΕΤΟΣ 1979

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κύριος Νικηφόρος. 28-01-1979.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Εκοιμήθη στις 15 Μαΐου 1979. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καρπενησίου κύριος Νικόλαος. 28-01-1979.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

    Ο Νικόλαος Δρόσος γεννήθηκε στη Θήρα το 1929. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1956. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Νοεμβρίου 1958 και Πρεσβύτερος την 1 Ιανουαρίου 1959. Στις 28 Ιανουαρίου 1979 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Καρπενησίου. Στις 3 Φεβρουαρίου 2016 παραιτήθηκε.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιόενσου κύριος Λέων. 25-02-1979.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

    Ο Λέων Μακκόνεν γεννήθηκε στο Πιελαβέσι της Φινλανδίας στις 4 Ιουνίου 1948. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Κουόπιο το 1972. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 1973 και Πρεσβύτερος στις 22 Ιουλίου 1973. Στις 25 Φεβρουαρίου 1979 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γιόενσου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Καρελίας. Το 1980 εξελέγη Μητροπολίτης Όουλου και στις 14 Μαΐου 1996 Μητροπολίτης Ελσινκίου. Στις 27 Οκτωβρίου 2001 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καρελίας και πάσης Φινλανδίας.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπουένος ’υρες κύριος Γεννάδιος. 08-04-1979.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 22 Μαΐου 2016. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αχαλτσίχης και Σαμσχέ Τζαβαχέτης κύριος Χριστοφόρος. 19-08-1979.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

    Ο κατά κόσμον Ομάρ Τσαμαλάτζε γεννήθηκε στις 17 Αυγούστου 1943 στο χωριό Σιών της Επαρχίας Καζμπέγκης. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Δεκέμβριο του 1978 και Πρεσβύτερος τον Ιανουάριο του 1979. Τον Αύγουστο του 1979 εκάρη μοναχός. Στις 19 Αυγούστου 1979 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αχαλτσίχης και Σαμσχέ Τζαβαχέτης. Το 1980 εξελέγη Επίσκοπος Νικορτσμίνδης, το 1981 Επίσκοπος Μαργβέτης. Στις 12 Μαΐου1992 εξελέγη Επίσκοπος Αγαράκ Τσάλκης. Στις 5 Απριλίου 1995 εξελέγη Επίσκοπος Ουρμπνίσης και στις 31 Ιουλίου 1995 Επίσκοπος Μπολνίσης και Ντμανίσης. Υπήρξε θερμός υποστηρικτής του πρώην Προέδρου της Γεωργίας Ζβίαντ Γκαμσαχούρντια μετά την πτώση του οποίου αποσχίστηκε από το Πατριαρχείο Γεωργίας και στις 17 Σεπτεμβρίου 1995 κηρύχθηκε έκπτωτος και στη συνέχεια καθαιρέθηκε. Μετέβη αρχικά στη Γερμανία. Το 2004 ζήτησε να αποκατασταθεί στο βαθμό του Επισκόπου. Ωστόσο η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Γεωργίας του ζήτησε αρχικά να διαμείνει σε κάποιο Μοναστήρι ως ένδειξη μετανοίας. Αυτός αρνήθηκε και τον Ιανουάριο του 2006 μετέβη στην Ουκρανία όπου ήρθε σε κοινωνία με το λεγόμενο "Πατριαρχείο Κιέβου". Το έτος 2009 εξέφρασε και πάλι την επιθυμία να επανενωθεί με το Πατριαρχείο Γεωργίας. Η Ιερά Σύνοδος εξέτασε το αίτημά του στη συνεδρίαση της 23 Δεκεμβρίου 2009 και όρισε να διαμείνει για ένα διάστημα στα όρια της Επισκοπής Αχαλκαλάκης και Κουμούρντο και στη συνέχεια θα τον αποκαθιστούσε σε κάποια Επισκοπή. Ο ίδιος απέρριψε αυτή την ιδέα και άρχισε να τιτλοφορείται "Αρχιεπίσκοπος Μετσχέτης και Τιφλίδος". Στις αρχές του 2011 εξέφρασε την επιθυμία να υπαχθεί στη δικαιοδοσία των Παλαιοημερολογιτών της Ελλάδας.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βοστώνης και Νέας Αγγλίας Μάρκος. 10-11-1979.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο Μάρκος Φόρσμπεργκ γεννήθηκε στις 2 Απριλίου 1934 στο Ντέρμπορν του Μίτσιγκαν. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 26 Ιουλίου 1964. Στις 10 Νοεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βοστώνης και Νέας Αγγλίας και της Αλβανόφωνης Επισκοπής. Το 1983 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βηθεσδάς, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βασιγκτώνος. Το 1985 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Φόρτ Λάουντερντεηλ. Στις 3 Μαΐου 1991 τοποθετήθηκε και πάλι τιτουλάριος Επίσκοπος Βηθεσδάς, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βασιγκτώνος. Στις 22 Μαρτίου 2001 συνταξιοδοτήθηκε με τον τίτλο του πρώην Βοστώνης.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κύριος Διονύσιος. 11-11-1979.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Εκοιμήθη στις 17 Ιουλίου 2011. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιαμπρούντ κύριος Αθανάσιος. 15-11-1979.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Αθανάσιος Σαλίμπα γεννήθηκε στο Αμπού Μιζάν του Λιβάνου στις 26 Φεβρουαρίου 1920. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή αγίου Σεργίου Παρισίων. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1946 και Πρεσβύτερος το 1957. Στις 15 Νοεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γιαμπρούντ. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπελεμεντίου από το 1983 μέχρι το 1991. Εφησυχάζει από το 1999.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Εδέσσης κύριος Ηλίας. 18-11-1979.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Ηλίας ’βντε γεννήθηκε στην Αμφίπολη (Αμφέ) του Λιβάνου το 1941. Σπούδασε Φιλοσοφία στον Λίβανο και Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1969. Υπηρέτησε ως Εφημέριος της ενορίας Γιόνκερς Νέας Υόρκης και στη συνέχεια ως Καθηγητής και Αντιπρύτανης στη Θεολογική Σχολή Μπελεμεντίου στον Λίβανο. Στις 18 Νοεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Εδέσσης. Στις 6 Φεβρουαρίου 1980 εξελέγη Μητροπολίτης Βηρυτού.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαοδικείας κύριος Ιωάννης. 25-11-1979.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Ιωάννης Μανσούρ γεννήθηκε στη Μζαίραα (Mzairaa) της Συρίας το 1927. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Μπελεμεντίου το 1964. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1962. Στις 25 Νοεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Λαοδικείας.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σολνετσνογκόρσκ κύριος Ηλιανός. 25-11-1979.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γεννάδιος Μιχαήλοβιτς Βοστριάκωφ γεννήθηκε στις 16 Οκτωβρίου 1945 στο Τσελιάμπινσκ. Τον Φεβρουάριο του 1974 εκάρη μοναχός και χειροτονήθηκε Διάκονος, ενώ το Δεκέμβριο του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1975 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Από το 1976 μέχρι το 1978 παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Ρώμη. Στις 16 Νοεμβρίου 1979 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Νοεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σολνετσνογκόρσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από το Μητροπολίτη Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας Δωρόθεο (Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας), τους Μητροπολίτες Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο και τον Επίσκοπο Ζαράισκ Ιώβ. Από τις 3 Ιουνίου 1981 μέχρι τις 16 Ιουλίου 1982 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Πέρμης και Σολικάμσκ. Στις 16 Ιουλίου 1982 εξελέγη Επίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Τομπόλσκ και Τιούμεν παραιτήθηκε όμως στις 25 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Στις 25 Μαρτίου 1991 εξελέγη Επίσκοπος Σερπουχώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας, Προϊστάμενος του Μετοχίου του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Καρλόβι Βάρι της Τσεχοσλοβακίας. Στις 17 Φεβρουαρίου 1997 παραιτήθηκε της ενεργού υπηρεσίας και έκτοτε παραμένει σχολάζων.

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Λότζ και Πόζναν κύριος Σάββας. 25-11-1979.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Χρύτσουνιακ γεννήθηκε στο Σνιάτιτσε του Νομού Λιούμπλιν της Πολωνίας στις 15 Απριλίου 1938. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βαρσοβίας το 1961. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1964 και Πρεσβύτερος στις 6 Μαρτίου 1966. Το 1970 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1966 ανακηρύχθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Βελιγραδίου. Στις 25 Νοεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λότζ και Πόζναν. Στις 31 Ιουλίου 1981 εξελέγη Επίσκοπος Μπιελοστόκ και Γκντάνσκ. Στις 18 Απριλίου 1987 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Μαΐου 1998 εξελέγη Μητροπολίτης Βαρσοβίας και πάσης Πολωνίας. Διετέλεσε και τοποτηρητής της Επισκοπής Μπιελοστόκ και Γκντάνσκ από το 1998 μέχρι το 1999.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λιούμπλιν κύριος Σίμων. 26-11-1979.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Εκοιμήθη στις 28 Ιουνίου 2017. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μιχαλόβτσι κύριος Νικάνωρ. 30-11-1979.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 4 Απριλίου 1997. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βαβυλώνος κύριος Ιωακείμ. 06-12-1979.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 30 Ιουλίου 1987. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ταμιάθεως κύριος Σολομών. 06-12-1979.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 3 Φεβρουαρίου 1993. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κανώπου κύριος Φιλήμων. 02-12-1979.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Εκοιμήθη στις 3 Αυγούστου 2012. Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου 2017.