Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κάμενετς Ποδόλσκ και Γοροδόκ κυρός Νικάνωρ. (1912-1997).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Τζουχίμουκ γεννήθηκε στο χωριό Πάσεβα της Βολυνίας (στην Πολωνία τότε, σήμερα στην Επαρχία Ντεμίντοφκας του Νομού Ροβνό της Ουκρανίας) στις 28 Αυγούστου 1935. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Αυγούστου 1963 από τον Επίσκοπο Βολυνίας και Ροβνό Μεθόδιο και Πρεσβύτερος στις 19 Ιουλίου 1965 από τον ίδιο Επίσκοπο, ο οποίος είχε εν τω μεταξύ μετατεθεί στην Επισκοπή Τσερνοβικίου. Στις 2 Φεβρουαρίου 1967 εκάρη μοναχός. Το 1969 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 25 Νοεμβρίου 1979 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Νοεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Πράγας Δωρόθεο, Οδησσού και Χερσώνος Σέργιο και τους Επισκόπους Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Βαρλαάμ και Σολνετσνογκόρσκ Ηλιανό. Στις 12 Απριλίου 1980 εξελέγη Επίσκοπος Μιχαλόβτσι (Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας). Το 1982 εξελέγη Επίσκοπος Ολομούτς και Μπρνό. Στις 29 Νοεμβρίου 1987 παραιτήθηκε και στη συνέχεια εισήλθε στο κλίμα του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 6 Ιουλίου 1989 εξελέγη Επίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Το 1992 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κάμενετς Ποδόλσκ και Γοροδόκ. Εκοιμήθη στο Κάμενετς Ποδόλσκ στις 4 Απριλίου 1997.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.