Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Θήρας, Αμοργού και νήσων κυρός Γαβριήλ. (1910-1983).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Εμμανουήλ Καλοκαιρινός γεννήθηκε στα Κύθηρα το 1910. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1943. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1933 και Πρεσβύτερος το 1941. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας διαφόρων Μητροπόλεων και Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 17 Νοεμβρίου 1957 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Θήρας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Παροναξίας από τις 25 Ιανουαρίου 1959 μέχρι τις 27 Μαΐου 1960. Επίσης τοποτηρητής της Μητροπόλεως Σύρου από τις 11 Νοεμβρίου 1960 μέχρι το 1965. Στις 20 Αυγούστου 1982 παραιτήθηκε της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 27 Ιανουαρίου 1983.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 19 Μαρτίου 2019.