Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1986

ΕΤΟΣ 1986

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φωκίδος κυρός Χρυσόστομος. (+ 01-02-1986).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Συρμίου κυρός Ανδρέας. (+ 22-03-1986).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Γιάνκο Φρούσιτς γεννήθηκε στο χωριό Ντιβός της Επαρχίας Συρμίου στις 5 Ιουλίου 1916. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου του 1939. Στις 11 Ιουλίου 1940 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μποντάνι (στην Επισκοπή Μπάτσκας). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Ιουλίου 1940 από τον Επίσκοπο Μπάτσκας Ειρηναίο και Πρεσβύτερος στις 15 Μαρτίου 1941 από τον ίδιο Επίσκοπο. Το 1951 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Ιουνίου 1959 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βουδίμλιε, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μαυροβουνίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μπρανιτσέβου Χρυσόστομο, Σλαυονίας Αιμιλιανό και Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Βλαδισλαύο. Στις 20 Μαΐου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Βανιαλούκας και στις 19 Μαΐου 1980 Επίσκοπος Συρμίου. Εκοιμήθη στη Σρέμσκα Μιτρόβιτσα στις 22 Μαρτίου 1986.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Πάφου κυρός Γεννάδιος. (+ 27-03-1986).
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Γεννάδιος Μαχαιριώτης γεννήθηκε στο Λιθρόδοντα Κύπρου στις 20 ή 22 Σεπτεμβρίου 1893. Στις 20 Δεκεμβρίου 1918 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Πάφου Ιάκωβο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1923. Υπηρέτησε ως Καθηγητής στο Παγκύπριο Γυμνάσιο από το 1924 μέχρι το 1927 και στο Γυμνάσιο Κυρηνείας από το 1927 μέχρι το 1928. Από το 1928 μέχρι το 1931 υπηρέτησε στη Μητρόπολη Κυρηνείας και από το 1931 μέχρι το 1948 στη Μητρόπολη Πάφου. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε τον Σεπτέμβριο του 1932 από τον Μητροπολίτη Πάφου Λεόντιο. Στις 5 Σεπτεμβρίου 1948 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σαλαμίνος. Στις 31 Ιουλίου 1959 εξελέγη Μητροπολίτης Πάφου. Στις 14 Ιουλίου 1973 καθαιρέθηκε από τη Μείζονα και Υπερτελή Σύνοδο, η οποία συνήλθε στην Κύπρο. Αποκαταστάθηκε ως πρώην Πάφου στις 6 Απριλίου 1982. Εκοιμήθη στις 27 Μαρτίου 1986.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Σβερδλόβου και Κουργάν κυρός Κλήμης. (+ 14-05-1986).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανδρέας Αδάμοβιτς Πέρεστιουκ γεννήθηκε στις 15 Οκτωβρίου 1904 στην περιοχή του Αστραχανίου. Από το 1929 μέχρι το 1931 υπηρέτησε ως Υποδιάκονος του Επισκόπου Χαμπαρόβου Παντελεήμονος. Στις 19 Δεκεμβρίου 1931 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Καμτσάτκας και Πετροπαυλώβου Νέστορα. Στις 27 Δεκεμβρίου 1931 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 25 Μαΐου 1933 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Καμτσάτκας και Χαρμπίν. Στις 26 Οκτωβρίου 1951 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Αρχιεπίσκοπο Κίνας και Πεκίνου Βίκτορα. Το 1956 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Ιρκούτσκ και από το 1957 μέχρι το 1966 υπηρέτησε στην Επισκοπή Χαμπαρόβου, η οποία διοικούνταν τότε από τον Επίσκοπο Ιρκούτσκ. Στις 23 Οκτωβρίου 1966 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σβερδλόβου και Κουργάν και τοποτηρητής της Επισκοπής Τσελιάμπινσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα, τους Αρχιεπισκόπους Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, πρώην Γκόρκι και Αρζαμά Μοστισλάβο και τους Επισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και Δημητρώβου Φιλάρετο. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Αυγούστου 1980 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 14 Μαΐου 1986. Στη νεκρώσιμη ακολουθία προεξήρχε ο Αρχιεπίσκοπος Σβερδλόβου Μελχισεδέκ.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου κυρός Αντώνιος. (+ 29-05-1986).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανατόλιος Σεργέεβιτς Μελνίκωφ γεννήθηκε στις 19 Φεβρουαρίου 1924 στην Μόσχα. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1950. Τον Ιούλιο του ίδιου έτους εκάρη μοναχός στην Λαύρα της Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 18 Ιουλίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 22 Ιουλίου Πρεσβύτερος. Το 1956 προήχθη στον βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 31 Μαρτίου 1964 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελγορόδου Δνειστέρου, Βικάριος της Επισκοπής Χερσώνος. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα, Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο, Χερσώνος και Οδησσού Βόρι, Κισινιώβου και Μολδαβίας Νεκτάριο, τον Αρχιεπίσκοπο Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Σέργιο, τον Αρχιεπίσκοπο Δανιήλ και τον Επίσκοπο π. Καλούγας Ονησιφόρο. Από τις 5 Φεβρουαρίου 1965 μέχρι τις 25 Μαΐου του ίδιου έτους διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Χερσώνος και Οδησσού. Στις 25 Μαΐου 1965 εξελέγη Επίσκοπος Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας. Στις 8 Οκτωβρίου 1965 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 8 Σεπτεμβρίου 1975 σε Μητροπολίτη. Στις 29 Σεπτεμβρίου 1978 εξελέγη Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου. Εκοιμήθη στο Λένινγκραδ στις 29 Μαΐου 1986.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Τρανσυλβανίας κυρός Νικόλαος. (+ 01-06-1986).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Νικόλαος Μλάντιν γεννήθηκε στο Άμπρουντ της περιοχής Άλβας στις 18 Δεκεμβρίου 1914. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1938. Το 1946 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Σχολής αυτής. Το 1939 χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1947 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι Σμπάτα ντε Σους. Το 1949 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και το 1963 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Ιουνίου 1967 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Σιμπίου και Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας. Ενθρονίστηκε στις 11 Ιουνίου 1967. Την 1 Αυγούστου 1981 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Μοναστήρι Σαμπάτα ντε Σους την 1 Ιουνίου 1986.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ζιμπάμπουε κυρός Κύριλλος. (+ 08-07-1986).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κυρός Νικόλαος. (+ 09-07-1986).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Βουκουρεστίου, Μητροπολίτης Ουγγροβλαχίας και Πατριάρχης Ρουμανίας κυρός Ιουστίνος. (+ 31-07-1986).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Ιουστίνος Μωυσέσκου γεννήθηκε στις 5 Μαρτίου 1910 στο Καντέστι της περιοχής του Άρτζες. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1934. Το 1937 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της ίδιας Σχολής. Στις 15 Μαρτίου 1956 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Σιμπίου και Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας. Στις 10 Ιανουαρίου 1957 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιασίου και Μητροπολίτης Μολδαβίας και Σουτσεάβας. Στις 12 Ιουνίου 1977 εξελέγη Πατριάρχης Ρουμανίας. Εκοιμήθη στο Βουκουρέστι στις 31 Ιουλίου 1986.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Σμύρνης κυρός Χρυσόστομος. (+ 17-09-1986).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιβεριάδος κυρός Ανατόλιος. (+ 16-10-1986).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Αθανάσιος Γεωργιάδης γεννήθηκε στην Άνω Παναγιά Πάφου το 1909. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1934 από τον Πάφου Λεόντιο και Πρεσβύτερος το 1938 από τον Ταλαντίου Παντελεήμονα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1938. Στα Ιεροσόλυμα μετέβη το 1947. Το 1957 διορίστηκε Έξαρχος του Παναγίου Τάφου στην Αθήνα. Στις 31 Ιανουαρίου 1960 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αθηνών Αρχιεπίσκοπος Τιβεριάδος. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Θεόκλητος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Χίου Παντελεήμονα, Αττικής Ιάκωβο, Θεσσαλονίκης Παντελεήμονα και Δημητριάδος Δαμασκηνό. Εκοιμήθη στις 16 Οκτωβρίου 1986.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πορφυροπόλεως κυρός Ιωάννης. (+ 16-10-1986).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο Ιωάννης Οικονομίδης χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πορφυροπόλεως στις 27 Ιουλίου 1981. Διετέλεσε Έξαρχος του Παναγίου Τάφου στην Κωνσταντινούπολη. Εκοιμήθη στις 16 Οκτωβρίου 1986.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιχβίν κυρός Μελίτων. (+ 04-11-1986).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Δημητρίεβιτς Σολόβιεφ γεννήθηκε στις 14 Οκτωβρίου 1897 στον Νομό Πένζας. Στις 24 Νοεμβρίου 1921 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 23 Ιανουαρίου 1922 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Πένζας (1922-1927) και Μόσχας (1927-1934). Ήταν έγγαμος και πατέρας έξι παιδιών. Το 1934 συνελήφθη και εκτοπίστηκε στην περιοχή του Αμούρ. Το 1936 αφέθηκε ελεύθερος και εγκαταστάθηκε στο Maloyaroslavets στην περιοχή της Καλούγας και στην συνέχεια στο χωριό Borodukhino έξι χιλιόμετρα μακριά από το Maloyaroslavets. Το 1953 τοποθετήθηκε Εφημέριος στην Λούγκα της Επισκοπής Λένινγκραδ. Το 1958 απεβίωσε η σύζυγός του. Το 1963 αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Το 1966 τοποθετήθηκε Εφημέριος στο Λένινγκραδ. Στις 25 Ιουνίου 1970 διορίστηκε Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας του Λένινγκραδ. Στις 16 Ιουλίου 1970 εκάρη μοναχός και στις 18 Ιουλίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Ιουλίου 1970 χειροτονήθηκε στο Λένινγκραδ τιτουλάριος Επίσκοπος Τιχβίν, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, τους Αρχιεπισκόπους Κρασνοδάρ και Κουμπάν Αλέξιο, Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Λεόντιο και τους Επισκόπους Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Θεοδόσιο, Δημητρώβου Φιλάρετο και Τσερνιγόβου και Νιέζιν Βλαδίμηρο. Στις 26 Δεκεμβρίου 1974 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του Διευθυντή της Θεολογικής Ακαδημίας του Λένινγκραδ. Στις 19 Απριλίου 1980 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 4 Νοεμβρίου 1986.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Μπάτσκας κυρός Νικάνωρ. (+ 07-11-1986).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Νέντελκο Ίλισιτς γεννήθηκε στις 6 Νοεμβρίου 1906 στο Νόβο Μπεσέγιου. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Στις 3 Ιουνίου 1947 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Άνω Καρλοβικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γαβριήλ, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ζλετόβου και Στρωμνίτσης Βικέντιο και Σουμαδίας Βαλεριανό. Μέχρι το 1951 διοίκησε και την Επισκοπή Δαλματίας. Το 1951 εξελέγη Επίσκοπος Συρμίου και το 1955 Επίσκοπος Μπάτσκας. Εκοιμήθη στη Σρέμσκα Καμένιτσα στις 7 (6) Νοεμβρίου 1986.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως κυρός Βαρλαάμ. (+ 13-11-1986).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Κύριλλος Στογιάνωφ Πεσέφ γεννήθηκε στο Σαμάκωβο στις 12 Απριλίου 1905. Στις 29 Αυγούστου 1926 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ρίλας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Απριλίου 1930 από τον Μητροπολίτη Σόφιας Στέφανο και Πρεσβύτερος στις 12 Φεβρουαρίου 1936 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1938. Το 1943 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της κατεχόμενης από τις Βουλγαρικές δυνάμεις Μητροπόλεως Μαρωνείας. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι το 1945. Στις 7 Ιανουαρίου 1944 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σηλύμνου (1947-1949) και Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας (1949-1961). Την 1 Ιανουαρίου 1954 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Στοβίου. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως από το 1962 μέχρι το 1969. Στις 19 Ιανουαρίου 1969 εξελέγη Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως. Εκοιμήθη στις 13 Νοεμβρίου 1986.

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ευκαρπίας κυρός Ανδρέας. (+ 18-11-1986).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σάρδεων κυρός Μάξιμος. (+ 30-12-1986).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Παρασκευή, 16 Νοεμβρίου 2018.