Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιχβίν κυρός Μελίτων. (1897-1986).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Δημητρίεβιτς Σολόβιεφ γεννήθηκε στις 14 Οκτωβρίου 1897 στο χωριό Σβίτσεφκα της Επαρχίας Μπελίνσκη του Νομού Πένζας. Στις 24 Νοεμβρίου 1921 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 23 Ιανουαρίου 1922 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Πένζας (1922-1927) και Μόσχας (1927-1934). Ήταν έγγαμος και πατέρας έξι παιδιών. Το 1934 συνελήφθη και εκτοπίστηκε στην περιοχή του Αμούρ. Το 1936 αφέθηκε ελεύθερος και εγκαταστάθηκε στο Maloyaroslavets στην περιοχή της Καλούγας και στην συνέχεια στο χωριό Borodukhino έξι χιλιόμετρα μακριά από το Maloyaroslavets. Το 1953 τοποθετήθηκε Εφημέριος στην Λούγκα της Επισκοπής Λένινγκραδ. Το 1958 απεβίωσε η σύζυγός του. Το 1963 αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Το 1966 τοποθετήθηκε Εφημέριος στο Λένινγκραδ. Στις 25 Ιουνίου 1970 διορίστηκε Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας του Λένινγκραδ. Στις 16 Ιουλίου 1970 εκάρη μοναχός και στις 18 Ιουλίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Ιουλίου 1970 χειροτονήθηκε στο Λένινγκραδ τιτουλάριος Επίσκοπος Τιχβίν, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, τους Αρχιεπισκόπους Κρασνοδάρ και Κουμπάν Αλέξιο, Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Λεόντιο και τους Επισκόπους Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Θεοδόσιο, Δημητρώβου Φιλάρετο και Τσερνιγόβου και Νιέζιν Βλαδίμηρο. Στις 26 Δεκεμβρίου 1974 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του Διευθυντή της Θεολογικής Ακαδημίας του Λένινγκραδ. Στις 19 Απριλίου 1980 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 4 Νοεμβρίου 1986.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.