Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1986

ΕΤΟΣ 1986

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χριστουπόλεως κύριος Μιχαήλ. 12-01-1986.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 18 Οκτωβρίου 2011. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ασπένδου κύριος Ησαΐας. 25-05-1986.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Περγάμου και Αδραμυττίου κύριος Ιωάννης. 22-06-1986.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βελίκης κύριος Γαλακτίων. 06-07-1986.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Λιουμπένωφ Ταμπάκωφ γεννήθηκε στο Βετρέν στις 26 Φεβρουαρίου 1949. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1976. Στις 12 Ιουλίου 1969 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Ιουλίου 1969 και Πρεσβύτερος στις 28 Σεπτεμβρίου 1970. Στις 25 Δεκεμβρίου 1976 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Βράτζης, ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας (1982-1985) και ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου (1985-1986). Στις 6 Ιουλίου 1986 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βιδινίου (1986-1987), της Μητροπόλεως Βράτζης (1987-1988) και της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας (1988-1992). Το 1992 προσχώρησε στην σχισματική ομάδα του Μητροπολίτου Νευροκοπίου Ποιμένος και στις 22 Ιουλίου 1992 καθαιρέθηκε. Το 1995 επέστρεψε στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας και αποκαταστάθηκε στην θέση του Επισκόπου Βελίκης. Στις 5 Μαρτίου 2000 εξελέγη Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας. Στις 28 Σεπτεμβρίου 2016 παύθηκε για λόγους υγείας.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φωκίδος κύριος Αθηναγόρας. 28-09-1986.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 16 Φεβρουαρίου 2015. Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.