Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κοστρομά και Γκάλιτς κυρός Κασσιανός. (1899-1990).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Νικολάγιεβιτς Γιαροσλάβσκη γεννήθηκε στις 10/22 Αυγούστου 1899 στο χωριό Ζολοτούρετς της Επαρχίας Ούγκλιτς του Νομού Γιαροσλάβου. Στις 12 Αυγούστου 1923 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 14 Αυγούστου 1923 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Γιαροσλάβου και Ροστόβου στην περιοχή του Ούγκλιτς. Το 1929 συνελήφθη για αντισοβιετική δράση και φυλακίστηκε στη Βόρεια Επικράτεια και κατόπιν στο Καζαχστάν μέχρι το 1932. Το 1933 συνελήφθη εκ νέου και φυλακίστηκε μέχρι το 1941. Κατά την περίοδο αυτή η σύζυγός του τον εγκατέλειψε. Στις 3 Ιουνίου 1948 εκάρη μοναχός και το 1949 έλαβε το οφίκιο του Ηγουμένου. Το 1956 διορίστηκε Αρχιερατικός Επίτροπος Ούγκλιτς στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Το 1953 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ και το 1958 από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Τον Ιανουάριο του 1961 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Μαρτίου 1961 χειροτονήθηκε στην Μόσχα τιτουλάριος Επίσκοπος Ούγκλιτς, Βικάριος της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Πιτιρίμ, τον Αρχιεπίσκοπο Κρασνοδάρ και Κουμπάν Βίκτωρα και τους Επισκόπους π. Κοστρομά και Γκάλιτς Αρσένιο και Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο. Στις 14 Μαΐου 1963 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης. Στις 20 Μαΐου 1964 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Στις 30 Νοεμβρίου 1988 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Διέμενε στο Γιαροσλάβ μαζί με την κόρη του. Εκοιμήθη στο Γιαροσλάβ στις 20 Μαρτίου 1990.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 15 Μαΐου 2022.